Kultura

W dniach 20 i 21 sierpnia 2016 roku na placu centralnym w Lipowej, odbyła się kolejna impreza Dni Gminy Lipowa, połączona ze Świętem Śliwki. Wydarzenie to, podobnie jak w zeszłym roku, przyciągnęło sporą liczbę mieszkańców, turystów i przyjezdnych. Na scenie, obok największego pomnika śliwki w Polsce, wystąpiły gwiazdy sceny muzycznej m.in. zespół Tabu oraz pani Grażyna Łobaszewska.

Pierwszy dzień obchodów „Dni Gminy i Święta Śliwki” rozpoczął występ Młodzieżowego Zespołu „Coś” z Iwkowej. Następnie, do wspólnej zabawy i ćwiczeń w rytm muzyki, zaprosił instruktor fitness zumby- pan Michał Jagiencarz. Ponadto, na scenie wystąpił zespół Royal Cannon oraz Black Bee. Sobotnią imprezę, tanecznym kunsztem w pięknych strojach regionalnych, uświetnił występ węgierskiego zespołu Csatangolo z Isaszeg. Licznie zgromadzoną publiczność bawił i rozśmieszał Kabaret z Kopydłowa podczas „Spotkania z Balladą”. Gwiazdą wieczoru był zespół Tabu, który swoim koncertem zachęcił do tańca i zabawy wszystkich zgromadzonych tłumnie pod sceną. Na zakończenie sobotniego świętowania odbyła się dyskoteka i zabawa pod okiem DJ-a.

Niekorzystna aura w niedzielę nie odstraszyła zebranej pod sceną publiczności. Zabawę rozpoczęli swoim występem „Iwkowianie” z Iwkowej, po nich wystąpili Podopieczni Fundacji Braci Golec. Nie zabrakło również zespołu, reprezentującego naszą gminę podczas wielu występów i konkursów - Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”. Ponadto, w drugim dniu obchodów „Dni Gminy i Święta Śliwki”, udział wzięli: zespół Godstep’s, Soliści Opery Krakowskiej oraz Orkiestra Dęta Łodygowice. Gwiazdą niedzielnego wieczoru była pani Grażyna Łobaszewska wraz z towarzyszącym jej zespołem. Wielkie zainteresowanie swoim pokazem wzbudził Teatr Ognia „Los Fuegos”, który zakończył dwudniowe obchody „Dni Gminy Lipowa i Święta Śliwki” w późny niedzielny wieczór.

Podczas imprezy był także czas na degustację wielu lokalnych przysmaków, m.in. Śliwkowych Burgerów, przygotowanych przez Spółdzielnię Socjalną „Śliwkowa Lipowa”, domowych i swojskich smakołyków przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy oraz pozostałych, smacznych wyrobów z innych stoisk gastronomicznych.

Organizatorem „Dni Gminy Lipowa i Święta Śliwki”, podobnie jak w ubiegłym roku, był Urząd Gminy w Lipowej oraz Stowarzyszenie Ziemi Lipowskiej.

Wójt Gminy Lipowa – Jan Góra składa podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i organizację tegorocznych obchodów „Dni Gminy Lipowa i Święta Śliwki” oraz sponsorom: Grupa Żywiec, Żywiec-Zdrój, Ustronianka, Makowscy-Lewiatan, Mixpol, Drukarnia WIG, Alpin - Hotel z klasą, Biuro HIT-Artykuły Biurowe, Związek Międzygminny ds. Ekologii, Instalacje Sanitarne- Jarix, Salon Kosmetyczny – Kwiat Lotosu- Ewa Bień, Ryś Market, Piekarnia Szczyrkowska – R. Staniucha, A Fiedor s.c.- Szczyrk, Kwiaciarnia Lilia, Piekarnia, Cukiernia- Stanisław, Jacek Dziedzic.