Dzień Matki w Kinie Janosik

Dzień Matki w Kinie Janosik

Dzień Matki już niedługo. Kino Janosik w ramach swojego cyklu „Janosik jest Kobietą”organizuje wernisaż malarski Joanny Zając-Slapničar oraz premierowy seans filmu „MAŁA MAMA”.

26 maja, czwartek, godzina 20:00.

Joanna Zając-Slapničar to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom u prof. Piotra C. Kowalskiego (2004). W 2003 roku stypendium na Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie, w Słowenii (Wydział Projektowania Graficznego). W roku 2016 ukończyła studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie w Słowenii (kierunek Wideo).
Największą pasją i jednoczesnie pracą jest szeroko rozumiana stuka. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, kolażem, grafiką komputerową, wideo oraz szerzeniem zamiłowania do sztuki wsród dzieci i dorosłych oraz arteterapią.
Obecnie prowadzi warsztaty plastyczne oraz zajęcia z rysunku i malarstwa w Fundacji ArcyArty w Żywcu oraz pracuje w Montessori Mountain Schools jako nauczyciel plastyki.
Bierze udział w międzynarodowych projektach, sympozjach i plenerach artystycznych.

"MAŁA MAMA"
Jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego Berlinale. Po udanej wycieczce w rewiry kina kostiumowego („Portret kobiety w ogniu”) Céline Sciamma powraca do korzeni.

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi?

Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes Portretu kobiety w ogniu, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly.

Mała mama to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wiele i wielu z nas odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.