Kultura

W Gilowicach realizowane są dwie wartościowe produkcje filmowe, poświecone ważnym wydarzeniom historycznym w Polsce i na Żywiecczyźnie.

O AKTION SAYBUSCH

W Gminnym Ośrodku Kultury w Gilowicach, w ramach Projektu "Historia, którą znamy inaczej", powstaje innowacyjny materiał edukacyjny, który będzie miał formę Telewizyjnego Teatru Faktu opartego na historii Aktion Saybusch. Udział w nagraniach biorą młodzi aktorzy, a nagrania realizowane są w specjalnie do tego celu przygotowanej - na scenie w Gminnym Ośrodku Kultury w Gilowicach - adaptacji przestrzeni oraz scenografii. We wspomnianym studio nagrań telewizyjnych powstały mini etiudy aktorskie zagrane przez Uczestników tegorocznych Warsztatów. Jak informują Organizatorzy: Te mini „monodramy” oparte zostały o odpowiedzi na pytania tematycznie związane z Akcją Saybusch, a będące wynikiem wydarzeń, w których brali udział od zeszłego roku Uczestnicy Warsztatów. Wypowiedzi te zostały dodatkowo ubogacone doświadczeniami dnia dzisiejszego i przeżywanego czasu zagrożenia pandemicznego. 
Ponadto uczestnicy Projektu wybiorą się do siedziby IPN w Katowicach, gdzie przeprowadzą wywiad z dr. Mirosławem Sikorą, specjalistą w tematyce Aktion Saybusch.
Całość zebranych materiałów będzie doskonałym materiałem edukacyjnym przekazanym dla młodzieży oraz dla nauczycieli historii w szkołach.

O STANIE WOJENNYM

Gminna Biblioteka Publiczna w Gilowicach dzięki otrzmanej dotacji realizuje Projekt „Koncert w bibliotece czyli głos, klawisze i obrazy”. Efektem realizacji projektu będzie film, który zobaczyć będzie można w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, 13 grudnia. W koncercie wykorzystane zostaną materiały z Instytutu Pamięci Narodowej oraz piosenki Przemysława Gintrowskiego, Grzegorza Tomczaka oraz z repertuaru Krystyny Prońko „Psalm stojących w kolejce”.

Sceneria i tło biblioteki nie zostało wybrane przypadkowo, regały i grzbiety książek posłużą za interesujące i nietypowe tło wyświetlania zdjęć i filmów archiwalnych ilustrujących lata 80. Przedstawienie biblioteki dodatkowo pozwoli pokazać czytelnikom, że księgozbiór to nie tylko łatwa beletrystyka ale też historia zapisana na kartach książek - informuje Gminna Biblioteka w Gilowicach.