Kultura

Żywieckie Gody 2016 powoli zbliżają się do końca. Wielki finał tej jednej z największych w Polsce zimowych imprez folklorystycznych już w najbliższą sobotę. W ten dzień każdy znajdzie coś dla siebie. Będą grupy kolędników noworocznych, będzie trzaskanie z bata, a na dodatek sporo dobrej, góralskiej muzyki.

O godzinie 9:00 spod Ronda Grunwaldzkiego w Żywcu wystartuje barwny korowód kolędników, w którym wezmą udział zespoły „dziadów” z dorzecza Soły (gmin Milówka, Rajcza, Węgierska Górka) oraz Jukaców z Zabłocia.

– W ostatnią sobotę byłem w Milówce, gdzie odbywał się konkurs grup. Wyglądało to naprawdę pięknie. Podobnie jest co roku u nas. Korowód dziadów, który w Żywcu zawsze prowadzi grupa jukacy wygląda naprawdę imponująco i jest pięknym świadectwem lokalnej kultury i zwyczajów, które liczą sobie już setki lat – mówi Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

A na żywieckim Rynku będzie można przyjrzeć się konkursowi trzaskania z bata. Będzie można też obejrzeć prezentację grup. Grupy to wielka symbolika występujących w nich postaci – koni, niedźwiedzi, kominiarza, księdza czy Pani Młodej oraz niezwykle kolorowych Maciduli (w różnych rejonach Żywiecczyzny występujących pod swojskimi nazwami).

Po wydarzeniach związanych z Dniem Plenerowym Żywieckich Godów impreza przeniesie się do Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. Tam odbędzie się finał Beskidzkiego Karnawału. Początek o godzinie 13.00.

– W ramach imprezy przewiduje się prezentacje artystyczne gmin powiatu żywieckiego. Wśród wykonawców będziemy mogli podziwiać m.in.: Regionalny Zespół „Mały Haśnik” z Żabnicy, Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” z Wieprza, Zespół Regionalny „Ziemia Żywiecka” z Żywca, a także Orkiestrę Dętą z Międzybrodzia Bialskiego. Impreza uatrakcyjniona zostanie kiermaszem sztuki ludowej, wśród której zaprezentowana będzie rzeźba, zabawka ludowa, haft, malarstwo na szkle, zdobnictwo bibułkowe, miody z własnej pasieki oraz przepyszne pierniki. Folklor i sztuka ludowa uzupełniona będzie możliwością degustacji wspaniałych potraw regionalnych przygotowanych przez niezawodne koła gospodyń wiejskich – mówi Mirosław Dziergas, dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Żywcu. A na podsumowanie Żywieckich Godów i Beskidzkiego Karnawału prawdziwy deser - koncert niezwykle popularnego zespołu Tekla Klebetnica, który promuje swoją płytę Folk – Crossover, który rozpocznie się o 16.30.

Informacja prasowa.