Kultura

Już dzisiaj (piątek, 15.12 o godz.20) w Kinie Janosik w Żywcu odbędzie się dodatkowy pokaz filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”, który zainauguruje finał premierowej trasy filmu. Potem autor projektu Szymon J. Wróbla spotka się z publicznością m.in. w Warszawie.

W ostatnich tygodniach odbywała się premierowa trasa filmu „Ojciec, czyli o Pieronku”. Po każdym z pokazów odbywały się spotkania z autorem projektu. Film pokazany został m.in. na Lubelskim Festiwalu Filmowym, gdzie spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, a po jego pokazie dyrektor i pomysłodawca festiwalu Maciej Misztal mówił -Szymon J. Wróbel nie agituje, nie szuka sensacji. „Ojciec, czyli o Pieronku” ma źródło w szczerym zainteresowaniu autora swoim bohaterem. Reżyser zrealizował swój film rzetelnie i z wyjątkowym wyczuciem zwracając szczególną uwagę na ludzi i emocje, które im towarzyszą. Dzięki temu podczas seansu odnosi się wrażenie osobistego spotkania z fascynującym człowiekiem, którym bez wątpienia jest bp Pieronek. –

W Krakowie w legendarnym Kinie Pod Baranami, na prośbę widzów odbyło się kilka dodatkowych pokazów filmu. Teraz czas na finałową trasę w trakcie, której w 4 dni Szymon pięć razy spotka się z widzami w całej Polsce. Początek w piątek, 14 grudnia o godz.20 w Kinie Janosik w Żywcu. Następnie w Stacji Kultura w Rumii (Kaszuby) w sobotę, 16 grudnia, o godzinie 14: 00, kolejnego dnia w Warszawie w Dom Kultury Kadr (Sala widowiskowa Broadway), o godz. 18: 00, następnego dnia, czyli w poniedziałek film zostanie pokazany w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Cisza", tam odbędą się dwa pokazy i spotkania o godz. 17: 00 oraz 19:00.

-Sporo kilometrów ostatni zrobiliśmy, ale bardzo cieszy mnie pozytywny odbiór tego filmu, oraz to, że tak jak zakładałem jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji na ważne tematy. Teraz finał trasy zaczynamy w Żywcu, a kończymy na drugim końcu Polski. Równolegle pracujemy i dopinamy niespodzianki, o których będziemy wspominać po nowym roku. Więc sporo się dzieje i to jest ważne.- mówi Szymon J. Wróbel

„Ojciec, czyli o Pieronku”, jest to niezależny film dokumentalny o jednej z najważniejszych postaci w polskim Kościele, ale nie tylko. Pochodzący z Żywiecczyzny Biskup Tadeusz Pieronek ma na swoim koncie doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku krajowy duszpasterz prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Spod jego skrzydeł wyszło wielu duchownych, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele. Jaki wpływy na historię Biskupa Pieronka, urodzonego w 1934 roku miało pochodzenie, rodzinne Radziechowy? Rodzinne relacje, gdzie tata, brat i on za swoje zasługi otrzymali najwyższe odznaczenia? Jaki wypływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego taty? Ten film ma pokazuje historię człowieka, księdza, z Żywiecczyzny- mieszkającego na Wawelu(!), który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ten film przypomniana historię Władysława Pieronka, ojca ks. Biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który w swojej działalności walnie przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce i który do końca został patriotą.

Plakat do filmu przygotował dr Sebastian Kubica. Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi również wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na Uniwersytetach w Polsce i za granicą m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech i Chile. Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad stu prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. Węgry, Rumunia, Francja. Finlandia, Iran, Chiny, USA, Japonia, Korea. W 2008 roku uzyskał roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 roku jest członkiem FECO Poland (FEderation of Cartoonists Organizations). Od 2015 roku jest członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale)

Najważniejsze nagrody:

-Nagroda równorzędna, Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra, 2003, Polska

-Brązowy Medal, International Poster Triennial in Toyama, 2003, Japonia

-Srebrny Medal, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2003, Polska

-Brązowy Medal, Międzynarodowe Biennale Plakatu, Warszawa, 2004, Polska

-Nagroda Prezydenta Miasta Sosnowca, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2006, Polska

-II nagroda, I Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2006, Polska

-Brązowy Medal, The International Poster Biennial, Ningbo, 2007, Chiny

-Nagroda Prezydenta Miasta Bielska- Białej, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2008, Polska

-Złoty Medal, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”, Muzeum Miedzi, Legnica, 2011, Polska

- Wyróżnienie, Międzynarodowa wystawa rysunku satyrycznego „SATYRYKON”, Muzeum Miedzi, Legnica, 2012, Polska

-Nagroda, Awakening World Awards Festival, Teheran, 2012, Iran

-Nagroda Fundacji AnStifte, IV Międzynarodowe Biennale Plakatu, Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2012, Polska

- Pierwsza Nagroda, V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2014, Polska

- Wyróżnienie honorowe, II Międzynarodowe Biennale Plakatu, Bielsko – Biała, 2015, Polska

- Wyróżnienie Galerii Plakatu AMS, 400 rocznica śmierci Williama Szekspira „Szekspir ∞”, 2015, Polska