Kultura

Tegoroczna 53. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej rozpocznie się 5 sierpnia i potrwa do 14 sierpnia. Jak zapowiada dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu - Marek Regel cały wydarzenie zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, a bogactwo programu przyciągnie zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie.

Jak co roku TKB odbędzie się kolejno w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu. W tym roku w Żywcu, ze względu na Światowe Dni Młodzieży, TKB rozpocznie się 5 sierpnia i potrwa aż do 14 sierpnia. 5 sierpnia w Amfiteatrze będzie miał miejsce koncert jubileuszowy 45-lecia zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka.

W tym roku wyjątkowo TKB będzie dłuższe o jeden dzień ze względu na jubileusz Ziemi Żywieckiej. Podczas tego koncertu wystąpią również gościnnie zespoły, które biorą udział w TKB: Corazon De Jalisco z Guadalajary, Drevar ze Słowacji oraz zespół polonijny Karolinka z Londynu. W niedzielę wystąpią podopieczni Fundacji Braci Golec oraz Kapela PoPieronie, która współpracuje z fundacją.
Przypomnijmy: TKB składa się z dwóch głównych imprez: Festiwal Folkloru Górali Polskich, który od 47 lat odbywa się wyłącznie w Żywcu oraz XXVII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które raz po raz odbywają się w Szczyrku, Wiśle, a w tym roku w Żywcu. W drugą sobotę Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpią wszystkie zespoły zagraniczne.

Festiwal Folkloru Górali Polskich rozpocznie się w sobotę (6 sierpnia) i potrwa do wtorku 9 sierpnia. Kolejne dni odbędą się pod znakiem występów górali żywieckich oraz zespołów zagranicznych. W sobotę (6 sierpnia), na zakończenie, jak co roku będzie miał swoje miejsce puzonowy koncert finałowy Żywieckiego Suwakowania. 
Jak mówi Marek Regel – dyrektor żywieckiego MCK-u:

Tradycyjny Korowód zespołów zagranicznych porwie wszystkich do tańca w środę 10 sierpnia o godzinie 12:00. Spod Karczmy przez ulicę Kościuszki i Zamkową, barwny korowód 16 zespołów z różnych zakątków świata przejdzie ulicami miasta. Na rynku odbędą się krótkie prezentacje tych zespołów.

Dyrektor MCK-u znalazł także sposób na przyciągnięcie na to wydarzenie młodych ludzi:

Ciekawym i nowatorskim pomysłem tej edycji TKB jest finałowy pokaz laserów, animacje na dachu amfiteatru, gra świateł, do tego odpowiednia muzyka i będzie pięknie. To dodatkowa atrakcja, którą chciałabym przyciągnąć na imprezę młodych ludzi.

Zapewnia też, że na odwiedzających czeka wiele atrakcji związanych z tradycjami naszego regionu:

nie zabraknie także tradycji: w Amfiteatrze będzie można zobaczyć kosor z owcami, a więc poprzez takie działania będziemy także uczyć tradycji, również najmłodszych, pamiętajmy że głównym celem tego wydarzenia, jakim jest TKB oraz Festiwal Folkloru Górali Polskich, jest kultywowanie tradycji folklorystycznej i przekazywanie jej następnym pokoleniom. Dzięki zespołom folklorystycznym młodzież ma okazję poznać historię i dowiedzieć się jak wyglądała tradycja folklorystyczna na naszych terenach. Czekają nas także inne atrakcje, w których sięgamy do samych korzeni, czyli naszej tradycji zaprosiliśmy zespoły regionalne m.in. Magurzan, Grojcowian, żeby uczyły naszych turystów oraz mieszkańców tańców góralskich. Jeśli tylko pogoda dopisze to na rynku żywieckim będziemy „animować zespołami”.

Warto dodać, że całe wydarzenie będzie okraszone licznymi imprezami towarzyszącymi: w tym m.in. „Wakacyjne spotkania z tradycją”, wystawy malarskie, czy też zlot miłośników fantastyki i gier „Funcon”.

Tydzień Kultury Beskidzkiej od wielu lat organizuje Miasto Żywiec (generalny sponsor imprezy wraz z Grupą Żywiec i innymi sponsorami) wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej - wieloletnim partnerem imprezy.

Poniżej znajdą Państwo program tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Autor: Anna Trzop