Taki to klimat jest jesieni, że szarość świata przyrody skłaniała do przemyśleń, a chłód wieczorów zmniejsza ilość prac wykonywanych późnym popołudniem na zewnątrz i zagania nas do domów. Dawniej rodziny nie zbierały się jednak przed telewizorami, ale wspólnie siadali - często skupieni przy domowych pracach - i wsłuchiwali się w opowieści najstarszych członków rodziny. Takie wieczory z gawędami mało kto już pamięta ze swojego dzieciństwa, ale za sprawą odbywającego się konkursu w ramach projektu 29. Posiady Gawędziarskie, 30. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego. Wsłuchać się w gawędy może każdy, kto tylko zechce znaleźć czas na wysłuchanie ludowej pieśni, melodii czy gawędy.
Tegoroczne 29. Posiady Gawędziarskie i 31. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego były jednak inne niż zwykle.
W tym roku nie było przesłuchań w domach ludowych i stylizowanych izbach, gdzie zagraliby ludowi muzycy, a gawędziarze snuli podszyte humorem i wierzeniami opowieści o życiu prostych ludzi.
W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 18 gawędziarzy, 79 muzyków, 3 grupy śpiewacze i 6 kapel. Wybrane występy zostały opublikowane online. Zachęcamy do wsłuchania się podarowane nam przez nich pogodki. Wszystkie zobaczyć można na stronie internetowej powstałej w ramach projektu: posiadywbeskidach.pl lub odtworzyć je można na dedykowanym kanele youtube:
Więcej informacji na stronie internetowej https://posiadywbeskidach.pl/
Mówi się, że „teraz wszystko jest online” – no tak skoro gawędziarze też to na pewno już jest wszystko!
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.