Kultura

Gmina Radziechowy-Wieprz przygotowała ciekawą grę terenową - Quest "Szlakiem korali życia górali". Aby zdobyć nagrodę trzeba przebyć cały szlak, odnaleźć wszystkie punkty, wykonać zadania, zdobyć hasło i wpisać je do mapki. Wszystkie wskazówki znajdują się na mapce i w punktach.

QUEST „SZLAKIEM KORALI ŻYCIA GÓRALI”

Przebywając trasę Questu „Szlakiem Korali Życia Górali” odwiedzisz każde sołectwo Gminy Radziechowy – Wieprz, poznasz ciekawe historie kobiet żyjących na terenie danej wioski, związanych z różnymi dziedzinami życia  mającymi związek z honorem, pomocą i pracą na rzecz lokalnego środowiska.

Gdzie to jest?

Gmina Radziechowy – Wieprz położona jest w Kotlinie Żywieckiej, woj. Śląskie, powiat Żywiec. Tworzy ją sześć sołectw: Brzuśnik, Bystra, Juszczyna, Przybędza, Radziechowy i Wieprz. Quest został prowadzi przez wyznaczone punkty w każdym z sołectw dlatego najlepiej przebyć jego trasę poruszając się rowerem bądź samochodem a w niektórych momentach pieszo.

Początek Questu:

Quest rozpoczyna się w miejscowości Juszczyna a zakończy się w miejscowości Przybędza.
Jak szukać skarbu i zdobyć nagrodę?

Wędruj zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w Queście, posługując się mapą.

Mapa jest dostępna:

 • online na stronie: cowklulturze.pl
 • ulotka papierowa dostępna w lokalnych sklepach,
 • siedzibie GCKPT Gminy Radziechowy-Wieprz.

Docierając do punktów według wskazówek znajdujących się na mapie i poznając kolejne miejsca, będziesz musiał odszukać charakterystyczne punkty szlaku
i rozwiązywać zadanie lub zagadkę, które doprowadzą do hasła-klucza, pozwalające Ci zdobyć skarb czyli nagrodę główną za zrealizowanie całości Questu.

Czas przebycia trasy:

 1. 2,5 h.

Regulamin gry terenowej
SZLAKIEM KORALI ŻYWIECKICH GÓRALI”

 

 1. Gra terenowa „ Szlakiem Korali Życia Górali” jest grą o charakterze kulturowym
  i edukacyjnym mającą na celu promocję żywieckiej kultury oraz promocję zdrowia poprzez upowszechnianie głównie roli kobiety jak i promowanie ideologii honorowego krwiodawstwa.

2.Twórcą jak i organizatorem gry jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Urzędzie Gminy Radziechowy – Wieprz natomiast opiekunem projektu jest GCKPT Radziechowy – Wieprz.

 1. Gra terenowa odbywa się na terenie Gminy Radziechowy – Wieprz. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Juszczyna i przebiega przez dwa punkty: 1 pkt. [ N: 49°37’01,5’’ E: 19°15’19,5’’], 2 pkt. [N: 49°37’43’’ E: 19°13’27,2’’] następnie prowadzi przez sołectwo Bystra: 1 pkt [ N: 49°36’26,1’’ E: 19°12’09,8’’], kolejny przez Brzuśnik, ul. Widokowa: 1 pkt. [ N: 49°36’38’’ E: 19°10’38’’], następne dwa przez Wieprz: 1 pkt. ul. Zagórczańska [ N: 49°37’52,2’’ E: 19°10’26,9’’] i 2 pkt. ul. Nad Sołą [N: 49°38’40,7’’ E: 19°10’27,7’’], przez Radziechowy w trzech: 1 pkt. ul. Główna [ N: 49°38’40,8’’ E: 19°09’37,4’’], 2 pkt. ul. Przeczna [ N: 49°38’58,3’’ E: 19°07’53,6’’], 3 pkt. ul. Temlów [ N: 49°38’55’’ E: 19°06’27,3’’] aż do ostatniego punktu w Przybędzy ul. Kościelna [ N: 49°37’55,3’’ E: 19°07’40,5’’].

4.Gra odbywać się będzie w okresie od 2 listopada do 22 listopada 2020 roku.

5.Udział w grze jest bezpłatny.

6.Gra jest przeznaczona dla każdego bez ograniczeń wiekowych, odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych.

 

 1. Zasady gry:
 2. Na terenie każdej miejscowości znajdują się charakterystyczne punkty szlaku, które należy odnaleźć za pomocą mapy.Następnie otworzyć i rozwiązać znajdujące się wewnątrz domku zadanie do wykonania, które doprowadzi do zdobycia pieczątki, którą następnie należy odbić na mapie w wyznaczonym miejscu. Wszystkich punktów do zdobycia jest 10 szt.
  (3 w Radziechowach, po 2 w Juszczynie i Wieprzu oraz po jednej w Bystrej, Brzuśniku i Przybędzy).
 3. Celem graczy jest odnalezienie wszystkich dziesięciu punktów z zadaniami posiłkując się mapą terenu, wykonanie zadań według instrukcji oraz zdobycie hasła końcowego.
 4. Ulotkę z mapą można pobrać online na stronie cowkulturze.pl, otrzymać w lokalnym sklepie danego sołectwa bądź w siedzibie urzędu gminy lub GCKPT RW.
 5. Nie obowiązują limity wieku dla graczy.
 6. W grze mogą wziąć udział osoby indywidualne lub grupy osób
 7. Drużyny nie mogą się rozdzielać przez cały czas udziału w grze.
 8. Grę odbywa się poruszając się mobilnie jak i pieszo. Można ją rozpocząć w dowolnej chwili.
 9. W przypadku wystąpienia jakiegoś technicznego problemu w czasie gry należy zgłosić problem na podany mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 10. Nagrody:

5 pierwszych osób bądź drużyn, które w terminie trwania Questu prawidłowo  przebędą szlak, zdobędą hasło końcowe i zrealizują wszystkie zadania wysyłają swoje zdjęcie oraz adres lub numer kontaktowy na e-mail i otrzymują skarb czyli nagrodę główną.

Wszelkie wątpliwości i protesty w związku z przebiegiem gry powinny być zgłaszane do Organizatora lub opiekuna gry na podany wyżej e-mail.

 1. Mapa z hasłem będzie nieważna, jeśli będzie niewyraźna, będzie niekompletna lub hasło końcowe będzie niewłaściwe.
 2. Podczas całego trwania gry, dzieci do lat 10 muszą pozostawać pod opieką pełnoletnich opiekunów.
 3. Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez dzieci
  w trakcie gry innym graczom, ich mieniu oraz mieniu organizatora.
 4. Organizator nie bierze odpowiedzialności za szkody i urazy powstałe w trakcie realizowania gry.
 5. Gracze zobowiązani są do:
 6. korzystania z rekwizytów gry w sposób odpowiedzialny i zgodny z ich przeznaczeniem;
 7. zachowania uczciwości i zasad fair play w stosunku do innych graczy.
 8. Organizator zastrzega sobie prawo wyłącznej interpretacji niniejszego regulaminu.
 9. Biorąc udział w grze, gracze lub ich pełnoletni opiekunowie oświadczają, iż zapoznali się
  z regulaminem oraz klauzulą Rodo, co jest równoznaczne z ich akceptacją.

„Dofinansowano ze środków Narodowego centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020”