Kultura

Wojewódzkie Święto Miodu wraz z Festiwalem Miodowych Tradycji Śląskich organizowany po raz pierwszy w naszym mieście to jedno z ważniejszych wydarzeń dla pszczelarzy, miłośników miodu i wszystkich tych, którzy cenią sobie naturalne produkty i tradycje. W tym roku, Amfiteatr pod Grojcem będzie gościł to niezwykłe wydarzenie, które skupiać będzie stoiska z miodem z całego Województwa Śląskiego. Organizatorzy przygotowali także szereg innych atrakcji. 

Głównym punktem programu będą stoiska z miodami pochodzącymi z różnych rejonów Województwa Śląskiego. Będzie to doskonała okazja dla odwiedzających, aby zapoznać się z różnorodnością smakową i aromatyczną miodów pochodzących z tego regionu. Każde stoisko będzie oferować próbki miodów oraz możliwość zakupu ulubionych smaków. Będzie to również okazja do porozmawiania z pszczelarzami i zdobycia cennych informacji na temat pszczół i ich pracy.

Kolejną atrakcją Święta Miodu będą wykłady z apiterapii – terapii wykorzystującej produkty pochodzenia pszczeliego, takie jak miód, pyłek czy propolis. Będzie można poznać różne techniki wykorzystywane w tej terapii oraz porozmawiać z doświadczonymi terapeutami. Apiterapia od lat cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje właściwości zdrowotne.

W ramach wydarzenia odbędzie się także Wystawa Roślin Miododajnych, na której będzie można podziwiać różnorodne gatunki roślin, które są źródłem nektaru i pyłku dla pszczół. Będzie to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat roślin miododajnych oraz zakupić sadzonki ziół miododajnych i drzew miododajnych (lipy), które można posadzić w swoim ogrodzie.

Nie zabraknie również trunków miodowych, które są nieodłącznym elementem Święta Miodu. Będzie można spróbować różnych rodzajów trunków na bazie miodu, także przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Będzie coś z miodem spadziowym ze Związku Pszczelarzy z Wisły i Beskidzkiego Związku Pszczelarzy Bartnik Koł Pszczelarzy z Żywiecczyzny, z Miodem Gryczanym z Koła Pszczelarzy ze Skoczowa oraz z miodem Lipowym z Koła Pszczelarzy z Ustronia.

W ramach Wojewódzkiego Świąta Miodu odbędzie się Festiwal Miodowych Tradycji Śląskich. To wyjątkowe wydarzenie, które celebruje kulturę pszczelarstwa i bogactwo tradycji związanych z produkcją miodu na terenie Województwa Śląskiego. W ramach festiwalu odbędzie się konkurs potraw na bazie produktów pszczelich, targi sprzętu pszczelarskiego czy skansen uli, w którym będzie można zobaczyć różne rodzaje uli, tradycyjne i nowoczesne oraz takie oferujące wgląd w świat pszczelarstwa i życie pszczół.

Ponadto, na terenie imprezy odbędzie się wystawa pszczelarska, na której będzie można zapoznać się z różnymi aspektami pszczelarstwa. Będzie można zobaczyć prace pszczelarzy, ich narzędzia i techniki, a także porozmawiać z ekspertami w tej dziedzinie. 

Dla Zaproszonych gości oraz Pszczelarzy z Beskidzkiego Związku Pszczelarzy Bartnik,  KGW z Jeleśni i Pewli Wielkiej przygotowały nie tylko tradycyjne przekąski, ale także coś, co z pewnością ucieszy podniebienia. 

Wojewódzkie Święto Miodu to nie tylko okazja do degustacji rozmaitych miodów i poznania kultury pszczelarskiej, ale również doskonały czas na integrację i dobrą zabawę. W programie imprezy przewidziano także występ regionalnego zespołu "Żywczanie" czy kabaretu RAK, w którym występuje Krzysztof Hanke i Krzysztof Respondek.

Wszyscy miłośnicy miodu, pszczół i dobrej zabawy powinni zaznaczyć w swoim kalendarzu datę I Wojewódzkiego Święta Miodu w Amfiteatrze pod Grojcem. To niezwykłe wydarzenie na pewno dostarczy wielu inspiracji oraz smakowych doznań. Nie można tego przegapić!

Wydarzenie odbędzie się 16 września br. 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Co więcej dla dzieci zostanie rozłożony dmuchaniec oraz organizowane będą konkursy plastyczne. 

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Beskidzki Związek Pszczelarzy BARTNIK z Bielska-Białej.

Pełny program wydarzenia do pobrania na stronie IWSM.bzp-bartnik.org.pl 

PLAKAT IWSM www

 

miodowe