Kultura

Kino Janosik serdecznie zaprasza na premierowy pokaz najnowszego filmu Szymona J. Wróbla - "JUKACE. Magiczna historia"

9 kwietnia, sobota o godzinie 20:15.

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem (i nie tylko), które poprowadzi, wyjątkowy gość z Wrocławia – Piotr Czerkawski, polski krytyk filmowy i dziennikarz, jeden z kuratorów programowych Kina Nowe Horyzonty.

Bilety tylko 1 zł! + do puszki "Dla Wiktorka Szczechowiaka".
„Jukace. Magiczna historia.”, to film o pasji, tradycji, wartościach, czyli o unikatowej grupie obrzędowej, która zdarzyła się na Żywiecczyźnie, ale zdarzyć się mogła w każdym miejscu w Polsce. Jukace, barwne stroje, magiczne maski i piękna historia wielu pokoleń, która przetrwała do dziś!
W filmie poznamy m.in. pasjonatów, kawalerów, którzy są kolejnym pokoleniem Jukacy i z uśmiechem starają się dbać o przetrwanie tej wyjątkowej tradycji. Okiem kamery spojrzymy, to, co, na co dzień umyka oczom turystów, przyjeżdżającym na wydarzenia związane z bohaterami filmu.
Kolejne tradycje znikają z oczu mdłych pokoleń mieszkańców naszych wisi i miast. Wirtualny świat i pandemiczny okres nie sprzyjają pobudzaniu zainteresowania lokalnymi tradycjami, ten film ma pokazać, że może być inaczej.
Producentami filmu są: Miasto Żywiec, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej.
Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, „Ojciec, czyli o Pieronku”, oraz filmu "Pamiętajcie!". Jako autor debiutował książką „Jego oczami”, a w 2018 roku ukazała się jego druga książka "Ojciec, czyli o Pieronku", która trafiła na listę bestsellerów Empiku. Początkiem 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego. Obecnie można go usłyszeć również w Radiu Bielsko w audycji "Pozycja Obowiązkowa na weekend", w której opowiada o książkach.