W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu swoje widowiska – pełne dawnych melodii, tańców górali beskidzkich, przyśpiewek ludowych oraz wspaniałych strojów – zaprezentuje ponad 70 polskich zespołów folklorystycznych oraz wiele kapel. Będą też niespodzianki…
Organizatorzy z radością zapraszają na to wielkie spotkanie wokół folkloru, szczególnie, że zespoły ponownie wystąpią w amfiteatrach, na rynkach miast, przed publicznością.
W Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa pełne dziewięć dni, do południa i wieczorem.
W Szczyrku koncerty zespołów folklorystycznych i kapel odbędą się w weekendy (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia), a w tygodniu planowane są inne atrakcje.
Żywiec to przede wszystkim niezwykle bogaty program 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich z rekordową ilością uczestników, który potrwa aż pięć dni (24–28 lipca) oraz Targi Sztuki Ludowej. Tym razem organizatorzy zapraszają na Rynek przez dziewięć dni, a do Amfiteatru pod Grojcem codziennie oprócz czwartku. Od piątku (31 lipca) do niedzieli (1 sierpnia) na estradzie żywieckiej można będzie oglądać trzy koncerty towarzyszące, a w niedzielę 1 sierpnia poznamy również laureatów 52. FFGP.
Ciekawie zapowiada się program weekendowego TKB w Makowie Podhalańskim (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia). Estrada w Oświęcimiu zaprasza widzów od piątku 30 lipca do niedzieli 1 sierpnia.
Nie zabraknie w tym roku korowodów inicjujących TKB. W sobotę 24 lipca o godz. 15.30 przez Wisłę przejdą polskie zespoły występujące wieczorem w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny oraz grupy miejscowe. Korowody ruszą też w niedzielę 25 lipca (tuż po mszach w góralskiej oprawie) – w Szczyrku (godz. 12.30) i Żywcu (godz. 11.00), natomiast o godz. 15.30 w Istebnej na rozpoczęcie 26. Festynu Istebniańskiego.
Koncerty zespołów TKB można bowiem również oglądać na imprezach towarzyszących. W pierwszy weekend TKB odbędzie się 26. Festyn Istebniański w Istebnej (24–25 lipca), a w drugi 43. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (31 lipca – 1 sierpnia), gdzie jak co roku zapłonie huda, czyli imponująco wysokie ognisko. 74. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu zapowiada transmisję online. Mieszkańcy Bielska-Białej również mogą spodziewać się koncertu TKB na bielskim Rynku w niedzielę 1 sierpnia.
W tym roku powędrujemy również w obszary wykraczające poza folklor… Pojawią się koncerty inspirowane tradycyjnymi brzmieniami: „Od folkloru do folku” i „Górale patriotycznie” (Żywiec), „Folkowe klimaty” (Oświęcim) czy występ Goorala (Szczyrk). Z kolei spotkaniem z archaicznymi nutami będzie koncert „Muzyka gór” (Żywiec).
Program ramowy można zobaczyć tutaj:
https://tkb.art.pl/58-tydzien-kultury-beskidzkiej-program-ramowy/
Co planują poszczególne estrady?
Wisła
Dla mieszkańców Wisły byłoby nie do pomyślenia, aby TKB w tym roku miało być krótsze. Organizatorzy zapowiadają, że na wieczorne koncerty zespołów w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny można przychodzić codziennie – od 24 lipca do 1 sierpnia. To wspaniały pomysł na spędzenie letnich wieczorów na świeżym powietrzu, nie tylko przy dźwiękach góralskiej muzyki tradycyjnej, ale też ludowych melodii z innych regionów Polski. Przyglądając się popisom tanecznym, można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Przed południem na placu Bogumiła Hoffa będą grać kapele. Kiermasz rękodzieła, warsztaty, koncerty kapel (również na szlakach górskich), dwie góralskie potańcówki i spotkania ze znawcami folkloru w Miejskiej Bibliotece Publicznej dają też możliwość poznania nietuzinkowych ludzi, nieustannie inspirujących się lokalnymi tradycjami
Szczyrk
Szczyrk również zaprasza na dziewięć dni, ale koncerty zespołów folklorystycznych zaplanowane są na weekendy (24–25 lipca, 31 lipca – 1 sierpnia). Scena, specjalnie dla nich, zostanie ustawiona na placu św. Jakuba. W pozostałe dni można wybrać się na warsztaty rzeźbiarskie i snycerskie (prowadzenie Janusz Wędzicha) oraz ceramiczne (Patrycja Styrna). Szczyrk zaprasza ponadto na koncerty z cyklu „Nuta idzie po Beskidzie”, bezpłatne wycieczki w góry z góralem-przewodnikiem w ramach akcji „Przewodnik czeka” oraz wystawę twórców z Czech i Słowacji w BeskidartS (ul. Myśliwska 34). W sobotę 31 lipca na placu św. Jakuba odbędzie się koncert towarzyszący TKB. Zagra Gooral – już nie ludowo, ale folkowo i elektronicznie.
Żywiec
Żywiecki Rynek podczas tegorocznego TKB stanie się miejscem twórczych spotkań, inspirujących warsztatów i dobrej energii. Wiele pięknych i oryginalnych przedmiotów będzie można zakupić podczas dziewięciodniowych Targów Sztuki Ludowej. Również na Rynku od 24 lipca (sobota) aż do środy (28 lipca) będzie przeprowadzany konkurs kapel, grup śpiewaczych i solistów, odbywający się niezmiennie w ramach prestiżowego przeglądu – 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Na Rynku prowadzone będą też plenerowe warsztaty – rzeźby, malarstwa na szkle, linorytu, zabawkarstwa, instrumentów ludowych, haftu na tiulu i tworzenia kwiatów z bibuły
Z kolei w Amfiteatrze pod Grojcem ponownie usłyszymy góralskie przyśpiewki, przytupy, helokania i pogwizdywania, bo to tam – w ramach pięciodniowego 52. FFGP – wystąpi około 30 zespołów. Specjalnie przygotowane programy ukazują obrazki z dawnego życia góralskiej społeczności wiejskiej. Można się z nich wiele dowiedzieć o dawnych zwyczajach i obrzędach.
TKB w Żywcu to tym roku także różnorodne koncerty towarzyszące w Amfiteatrze pod Grojcem: „Od folkloru do folku” (30 lipca, godz. 18.00) – dla miłośników współczesnych brzmień, „Górale patriotycznie” (31 lipca, godz. 18.00) – dla tych, którzy interesują się historią oraz „Muzyka gór” (1 sierpnia, po koncercie laureatów FFGP o godz. 18.00) dla osób chcących usłyszeć tradycyjne instrumentarium pasterskie.
Koncert „Muzyka gór” i finał 52. FFGP
W Amfiteatrze pod Grojcem zagrają trzy kapele, mocno osadzone w dawnych brzmieniach – Wałasi z Beskidu Śląskiego, Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego i 9 Siył z Podhala. Ideą koncertu „Muzyka gór” jest odnalezienie wspólnego muzycznego mianownika spajającego te trzy odrębne kultury góralskie. Muzycy tradycyjni z Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Podhala połączą swoje siły, aby ukazać z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej – wszystko to, co świadczy o wspólnych muzycznych korzeniach. Zaprezentowane zostanie bogate instrumentarium tradycyjne górali polskich – od pasterskich piszczałek, fujarek, okaryn, dwojnic i rogów, przez skrzypce, złóbcoki i basy, po gajdy śląskie, dudy żywieckie i kozę podhalańską. Ten muzyczny projekt widzowie zobaczą po pełnym emocji koncercie laureatów 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, na zakończenie TKB – w niedzielę, 1 sierpnia.
Maków Podhalański
Obok występów polskich zespołów folklorystycznych, ale też i folkowych (na estradzie Makowianka), odbędzie się m.in. wyjątkowy pokaz mody. W drugą sobotę TKB już od godz. 13.00 na makowskim Rynku tancerze Zespołu Regionalnego Babiogórzanie-Polana Makowska będą prezentować stroje mieszczan makowskich z początku XX i końca XIX wieku, odtworzone na podstawie zdjęć zgromadzonych w lokalnej Izbie Regionalnej. Stroje te będzie też można zobaczyć na wystawie plenerowej. Planowany jest również pokaz kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich oraz muzykowanie z Aleksandrem Nowakiem, heligonistą z Osielca, laureatem FFGP w kategoriach solista instrumentalista oraz mistrz i uczeń. W programie znajdą się też koncerty muzyki folkowej.
Oświęcim
Przez trzy dni (od 30 lipca do 1 sierpnia) będzie można oglądać na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury (lub w razie niepogody wewnątrz budynku) koncerty polskich zespołów folklorystycznych. „Ale czy folklor Tygodnia Kultury Beskidzkiej ma tylko jedno imię? Czy zawsze brzmi tak samo? Oczywiście, że nie!” – zastanawia się Adam Kuta z OCK i zaprasza na tegoroczny koncert „Folkowe klimaty” (sobota, 31 lipca). Kto wystąpi, dowiemy się już wkrótce. Z kolei zespół Hajduki przygotuje koncert „Sami swoi” (niedziela, 1 sierpnia), do którego zaprosi lokalne zespoły.
Zdjęcie: Przemysław Burczak