Kultura

W sobotę, nepalski zespół dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 (8611 m). Był to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. W związku z tym Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej zaprasza we wtorek (już jutro!), o godz. 18 na swój profil facebookowych, gdzie odbędzie się specjalnie spotkanie autorskie online poświęcone temu wydarzeniu. Gościem będzie Dominik Szczepańskie, autor bestselerowych książek m.in. o Adamie Bieleckim, czy Tomaszu Mackiewiczu. Będzie okazja skierować do naszego gościa wiele pytań, które namnożyły się od sobotniego popołudnia.

Dominik Szczepański: Podróżnik i dziennikarz sportowy związany z redakcją „Gazety Wyborczej”. Współpracował także z portalami sportowymi Sport.pl i Off.Sport.pl, który koncentruje się na sportach ekstremalnych. Pisze głównie artykuły o wyprawach, eksploracji i wspinaczce górskiej.

Wśród jego licznych wypraw warto wymienić dwukrotny udział w ekspedycji, której celem był Park Narodowy Chiribiquete w Kolumbii, gdzie można podziwiać antyczne malowidła. W 2016 roku był także pod Nanga Parbat w Pakistanie, w czasie gdy ekipa składająca się z Włocha Simone Moro, Pakistańczyka Muhammada Ali i hiszpańskiego Baska Alexa Txikona po raz pierwszy w historii zdobyła ten szczyt zimą. Efektem pobytu w Himalajach była książka „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, którą Szczepański przygotował wspólnie z podróżnikiem i reporterem Piotrem Tomzą.

Napisał także „Spod zamarzniętych powiek” (2017) – autobiografię Adama Bieleckiego, jednego z najlepszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów, który mimo młodego wieku ma już na swoim koncie zimowe wejścia na ośmiotysięczniki Gaszerbrum i Broad Peak oraz letnie na K2 i Makalu. W książce napisanej we współpracy ze Szczepańskim wspinacz opowiedział o swoich wspomnieniach z wypraw i trudach wiążących się ze zdobywaniem najwyższych szczytów świata.

Ponadto napisał „Na oceanie nie ma ciszy” (2015) – biografię Aleksandra Doby, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a także „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (2019).