Kultura

Kalendarz Zabłocki jest inicjatywą Komitetu Zabłocie przy Towarzystwie Naukowym Żywieckim. To niezwykłe wydawnictwo będzie bez wątpienia cennym nabytkiem dla miłośników historii naszego miasta, a także niezwykłym towarzyszem na co dzień dla ludzi, którzy lubią nietuzinkowe rzeczy...

kalendarz zabłocki

Kalendarz to czas, a czas to historia, którą ma każdy człowiek, przedmiot czy miejsce. Ma ją zatem również Zabłocie – i to niebanalną, choć nieco zapomnianą. Stąd pomysł Kalendarza Zabłockiego: połączenie przeszłości z teraźniejszością. Poprzez kalendarz rokrocznie snuć będziemy inną historię – ale zawsze dziejącą się w Zabłociu.

Solali, okres miedzywojenny; zbiory A. Caputy

Zacznijmy więc:

Od XIV wieku toczy się opowieść o wiosce na lewym brzegu rzeki Soły, pozornie prosta, a jednak…

W roku 2013 minęło sto osiemdziesiąt lat, odkąd Karol Schrötter i Franciszek Menchardt uruchamiają Zakład Tekturniczo-Papierniczy w Zabłociu. Kilka lat później pojawia się rodzina Serogów.

I tak rozpoczyna się historia Solali, trwająca do dziś.kalkownia, okres miedzywojenny; archiwumŻywieckie Zakłady Papiernicze Solali SA

Kalendarz zawiera także kalenadarium historyczne od 1833 do 2013 r. oraz kilkadziesiąt unikalanych, archiwalnych zdjęć dotyczących fabryki papieru Solali. Zainteresowanych nabyciem kalendarza zapraszamy do kontaktu mailowego:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Komitet Zabłocie TNŻ

Kopiowanie materiałów zabronione.