11 stycznia w Sali Domu Katolickiego w Żywcu zainaugurowano 56. edycję Godów Żywieckich, jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Tradycyjnie już, pierwszym wydarzeniem w ramach tego festiwalu był przegląd grup kolędniczych i obrzędowych, które zaprezentowały swoje umiejętności.
Na scenie pojawiło się 20 wykonawców, którzy zachwycili publiczność swoimi występami, oddając hołd tradycjom i obyczajom regionu. Wśród uczestników znalazły się zarówno znane grupy, jak i młodzi artyści, którzy z pasją prezentowali lokalne kolędowanie oraz obrzędy.
W programie przeglądu wystąpiły takie zespoły jak:
- Kapela Antoniego Gluzy ze Szczyrku
- Mali Żywczanie z szopką
- Gniewomir Reroń i Dominik Grajcar z Małej Ziemi Żywieckiej
- Kolędnicy ze Suchej
- Kolędnicy z Małej Ziemi Żywieckiej
- Kolędnicy z kozą z Zarzecza
- ZR Cieślica z Zawoi
- Kapela Podłazy z Żywca
- Szlachcice z Kiczory
- Herody z Jordanowa
- Maciej Pawlus z Wieprza
- Bracia Pawlusy spod Grojca
- ZR Gronie z Łętowni
- Michał Pawlus z Wieprza
- Szlachcice z Pietraski
- Zespół Roztoka rodziny Kosów z Czernichowa
- ZR Zbyrcocek z Juszczyna
- ZR Romanka z Sopotni Małej
- ZR Zbyrcok z Juszczyna
- Zespół Mała Roztoka rodziny Kosów z Czernichowa
Przegląd stanowił doskonałą okazję do odkrycia bogactwa kultury Żywiecczyzny oraz Małopolski, a także do promowania lokalnych tradycji, które są nieodłącznym elementem dziedzictwa tego regionu. Występy grup kolędniczych wprowadziły zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój, a ich różnorodność ukazała szeroki wachlarz regionalnych zwyczajów i obrzędów.
Gody Żywieckie to nie tylko festiwal kolęd, ale także czas spotkań, wymiany doświadczeń i wspólnego celebrowania lokalnej kultury. W miarę trwania wydarzenia, organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w kolejnych atrakcjach, które z pewnością przyciągną miłośników folkloru i tradycji.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Żywca i Milówki oraz wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie kultury, które trwa przez cały styczeń. 56. Gody Żywieckie są doskonałą okazją, aby doświadczyć magii lokalnych tradycji i poznać niezwykłych artystów, którzy z pasją pielęgnują dziedzictwo swojego regionu.