Kultura

Koleje Śląskie kolejny raz udowadniają, że można podróżować bez barier. Blisko 150 osób z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami skorzystają z przejazdu do Krakowa pociągiem śląskiego przewoźnika.


Przejazdy Kolei Śląskich połączone są zawsze z możliwością poznania regionu, jego kultury oraz bogactwa przyrody. Ten wyjazd połączony będzie ze zwiedzaniem zabytków Krakowa w towarzystwie przewodników PTTK, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.

Zwiedzając Kraków nasi pasażerowie przejdą w okolicach Barbakanu i Murów Obronnych, by ul. Floriańską dotrzeć do Rynku. Zwiedzą Kościół Mariacki, Sukiennice i Wieżę Ratuszową. Drogą Królewską dotrą na Wawel i przed Smoka Wawelskiego. Na koniec zobaczą okno papieskie przy Franciszkańskiej 3 – część z atrakcji wylicza Prezes Kolei Śląskich Aleksander Drzewiecki.

Koleje Śląskie przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

Śląski przewoźnik regionalny posiada bardzo nowoczesny, ekologiczny i komfortowy tabor. W składach znajdują się udogodnienia dla osób mających problemy z poruszaniem się, osób niewidomych czy niesłyszących. Pojazdy posiadają między innymi odpowiednio dostosowane toalety, specjalne miejsca gdzie można podróżować np. na wózkach.

Bardzo ważnym elementem są też windy, które obsługują przeszkolone drużyny konduktorskie. Urządzenia pomagają dostać się do składu w szczególności z peronów starszego typu.

Osoby z każdą niepełnosprawnością fizyczną (trwałą lub przejściową), upośledzeniem lub niepełnosprawnością intelektualną, każdą inną przyczyną niepełnosprawności, która wymaga specjalnej uwagi, nie muszą zgłaszać w pociągu braku ważnego biletu na przejazd. Konduktor sprzedaje je podczas kontroli i nie pobiera za to opłaty dodatkowej. Drużyny konduktorskie służą także pomocą przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu a także w przypadku przesiadki.

W ofercie Kolei Śląskich są również bilety ze zniżką od 37% do aż 95% dla osób z niepełnosprawnością.

Przypominamy!

Koleje Śląskie to nowoczesny przewoźnik, któremu zależy na komforcie pasażerów. Śląski przewoźnik cały czas monitoruje i wprowadza innowacyjne rozwiązania również w kwestii bezpieczeństwa. Szczególnie w trudnym czasie z jakim mamy do czynienia w dobie koronawirusa, wprowadzono szereg nowoczesnych rozwiązań, które podróżowanie czynią jeszcze bezpieczniejszym. Pociągi są czyszczone specjalnymi urządzeniami wytwarzającymi suchą parę o bardzo wysokiej temperaturze, a na newralgiczne elementy w składzie położona jest specjalna tytanowa powłoka. By ograniczyć do minimum możliwość dotykania przez wiele osób tych samych przedmiotów, drzwi w pociągach otwierają się automatycznie. Nie ma potrzeby naciskania specjalnych przycisków.

„Pociąg bez barier” Kolei Śląskich wyrusza w trasę 19 IX 2020 r. ze stacji Katowice o godzinie 10:40. Pociąg będzie podstawiony na peron 4 już ok. godziny 10:15.