Kultura

W sobotę, 26 listopada, o godz. 19:00 w Miejscu Aktywności Społecznej w Lipowej (sala OSP), obędzie się Koncert Muzyki Filmowej! Na scenie pojawi się Beskid SoundProjekt Orchestra, pod batutą Sebastiana Niemczyckiego. Wstęp na spotkanie bezpłatny. Ilość miejsce ograniczona.

-Jakiś czas temu przeprowadziliśmy generalny remont sali w centrum Lipowej. Wygłuszyliśmy ją, odpowiednio wyposażyliśmy i dzięki temu możemy tam teraz organizować m.in. koncert. W ostatnich miesiącach wystąpili tam m.in. Lech Dyblik, Andrzej Sikorowski z Jackiem Królikiem, a teraz zapraszamy na Koncert Muzyki Filmowej- mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa.

Beskid SoundProjekt Orchestra: Początki założenia zespołu sięgają 2016 roku, kiedy to z inicjatywy grupy muzyków-przyjaciół założono wpierw mały zespół muzyczny wraz z chórem młodzieżowym. Był to wówczas pierwszy zespół na Żywiecczyźnie, który w swoim składzie gromadził jednocześnie sekcję smyczkową, dętą, zespół rytmiczny, kilkunastoosobowy chór i solistów. Grupa liczyła ponad 30 osób, a zadebiutowała w styczniu 2017 roku tworząc pierwszą edycję „Niecodziennych Koncertów Kolęd” – festiwalu kolędowego im. Łukasza Ząbka. (w 2023 roku odbędzie się 7 edycja festiwalu) W marcu 2018 roku zespół został połączony z Miejską Orkiestrą Kameralną Miasta Żywiec – od tego momentu występował już tylko jako grupa instrumentalna, koncertując w takim składzie do marca 2019 roku. W tym samym roku, po rozwiązaniu współpracy między zespołami, a także powrotu do pierwotnej obsady wykonawczej zespołu, grupa zaczęła występować pod oficjalną nazwą: Beskid SoundProject Orchestra - koncertując jako osobna jednostka. Przez ten czas muzycy koncertowali między innymi w Pogrzebieniu, Żywcu, Bielsku-Białej, na Słowacji (Czadca), Bytomiu, oraz licznych miejscach województwa śląskiego. Do większych osiągnięć zespołu można zaliczyć chociażby kilka nagród w wojewódzkich konkursach muzycznych, czy występ na „Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 2021” w Archiopactwie Ojców Cystersów w Jędrzejowie. W 2022 Orkiestra odpowiedzialna była za oprawę muzyczną podczas koncertu galowego jubileuszu 120-lecia SM ,,Strzecha" w Bielsku-Białej. Na czele muzyków zrzeszonych z różnych stron południowej Polski stoi Sebastian Niemczycki, który jako założyciel orkiestry, dyryguje nią nieprzerwanie od 2017 roku. Orkiestra liczy 50 osób i w zależności od wykonywanego repertuaru występuje w różnym składzie. Występowała między innymi z tenorem Michałem Borkowskim, sopranistką Małgorzata Piszczak, czy Andrzejem Lampartem. Dzisiejszego wieczoru muzyków usłyszymy w towarzystwie utalentowanej sopranistki - Pauliny Duc.