Kultura

W piątek, 6 maj, w Miejscu Aktywności Społecznej w Lipowe (sala OSP), o godz. 19:20 wystąpi powstały we Lwowie zespół „Zelenenebo”, a o godz. 20:00 wystąpi Andrzej Sikorowski z Jackiem Królikiem. Wstęp na koncert jest bezpłatny (ilość miejsc ograniczona).

Andrzej Sikorowski: Urodzony w Krakowie w 1949 roku, absolwent wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider Grupy Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów nagranych na kilkunastu płytach złotych i platynowych. Dał wiele koncertów w kraju a także dla rodaków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Belgii, Holandii, Szwecji, Anglii. Współpracuje również z innymi wykonawcami m.in. z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem („Pasjans na dwóch”).

Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Był felietonistą „Dziennika Polskiego”, „Przekroju” i „Hustlera”. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap. Kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” dla Maryli Rodowicz, śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku występuje także u boku swojej córki, Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny.

Jacek Królik:  Współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite, Kreszendo.

Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko, Adamem Sztabą, Ewą Bem, Robertem Chojnackim.

Od 1997 r. na stałe współpracuje z Grzegorzem Turnauem. Jest współzałożycielem zespołu Brathanki i współautorem największych sukcesów grupy, w której grał do roku 2009. Wraz z Ryszardem Sygitowiczem i Mietkiem Jureckim, od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar. Od roku 2009 współpracuje z Andrzejem Sikorowskim. Jest autorem muzyki do komedii Juliusza Machulskiego „Ile waży Koń Trojański”. Współtwórca gitarowego projektu Rock Loves Chopin II, w którym grają wybitni polscy instrumentaliści Marek Raduli , Damian Kurasz i Ryszard Sygitowicz. 2 grudnia 2017 ukazała się debiutancka płyta gitarzysty, która uzyskała nominację do nagrody Fryderyk. Od roku 2018 jest szefem muzycznym i członkiem zespołu Krzysztofa Cugowskiego.

Zelenenebo:  Projekt pod nazwą „Zelenenebo”, czyli zielone niebo pojawił się 8 lat temu we Lwowie. Akurat wtedy była napisana pierwsza piosenka, która nawiązywała do tego, co się działo w Ukrainie – początkiem ataków Rosji na Ukrainę i prawem każdego narodu do wolności. Autorem wszystkich piosenek i liderem grupy jest Tetiana Zrada, która również gra na ludowym ukraińskim instrumencie- bandurze. Jest to kameralny zespół, który gra piosenki filozoficzne, medytatywne i w jakimś stopniu terapeutyczne. Mimo to, że piosenki są napisane wyłącznie w języku ukraińskim – każdy jest w stanie zrozumieć ich przekaż, bo muzykę tego zespoły trzeba słuchać nie uchem, a sercem.