18 maja w parafii pw. św. Floriana w Żywcu rusza kolejny cykl koncertów organowo-kameralnych mających na celu rozpowszechnienie muzyki organowej i klasycznej w naszym regionie oraz zbiórkę funduszy na remont kapitalny instrumentu. Walory brzmieniowe tego instrumentu pozwalają na wykonywanie najpięknieszych utworów nie tylko epoki baroku, ale także romantyzmu i muzyki współczesnej, dzięki którym można odbyć swoistą podróż muzyczną. Zachecamy wszystkich do zaznajomienia się z bogatą literaturą organową prezentowaną na koncertach oraz do wspomożenia idei restauracji tego cennego instrumentu.
Program koncertu przedstawia się następująco:
1. C. S. Lang (1891-1971) - Tuba Tune in D major (organy)
2. J. S. Bach (1685-1750) Partita h-moll BWV 1002:
- Allemande
- Double
- Corrente (skrzypce)
3. J. S. Bach - Fantazja G-dur BWV 572 (organy)
4. A. Piazzolla (1921-1992) "Ave Maria" (skrzypce + organy)
5. C. Franck (1822-1890) - Sonata A-dur:
- Allegretto ben moderato
- Allegro (skrzypce + organy)
6. H. Seroka (*1949) - "Ave Maria" (skrzypce + organy)
Katarzyna Mrożek - skrzypce
Daniel Strządała - organy
Więcej informacji o wykonawcach możecie znaleźć poniżej:
Katarzyna Mrożek (skrzypce) – urodziła się w Nowym Targu. Jest absolwentką PSM im. F. Chopina w Nowym Targu w klasie skrzypiec mgr. Krzysztofa Leksyckiego (I st.) oraz ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie mgr. Adama Wójcika (II st.). Obie szkoły ukończyła z wyróżnieniem.
Koncertuje w kraju i za granicą jako muzyk orkiestrowy, kameralistka i solistka.
Była trzykrotną uczestniczką Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Uczestniczyła w projekcie „Hesitant-Direct. Lutosławskiemu w 100-lecie urodzin” (Bielsko‑Biała, 2013). Grała w 2012 i 2013 na koncertach w ramach „Szalonych Dni Muzyki” w Warszawie. Ponadto w 2013 roku została zaproszona do wzięcia udziału w inauguracyjnym koncercie IV polskiej edycji międzynarodowego festiwalu „La Folle Journée” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wykonała utwór „Uczeń czarnoksiężnika” Paula Dukasa razem z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Oprócz muzyki jej wielką pasją są sztuki plastyczne – rysunek i grafika. Jest laureatką szeregu czołowych nagród oraz wyróżnień na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach graficznych.
Katarzyna Mrożek jest stypendystką Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso”.
Daniel Strządała (organy) - (ur. 1995, Pszczyna) jest absolwentem Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Bielsku-Białej w klasie organów mgr. Sebastiana Matyji oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie klawesynu mgr Urszuli Jasieckiej-Bury. W latach 2011-2013 był słuchaczem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w ramach projektu „Młoda Muzyczna Akademia”, gdzie w zakresie organów kształcił się u prof. Juliana Gembalskiego.
Daniel Strządała uczestniczył w licznych warsztatach prowadzonych przez profesorów i wykładowców wyższych uczelni polskich i zagranicznych: (m. in. Juliana Gembalskiego, Mariettę Kruzel-Sosnowską, Marka Toporowskiego, Władysława Szymańskiego, Romana Peruckiego, Ireneusza Wyrwę i Therese de Goede).
Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich konkursów organowych i klawesynowych, m.in.: Ogólnopolskich Przesłuchań Organowych w Gdańsku, 2010 – I miejsce, I Ogólnopolskiego Konkursu Organowego i Kompozytorskiego w Bielsku-Białej, 2011 – I miejsce w obu kategoriach, II Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. F. Karpińskiego w Białymstoku, 2011 - I miejsce, Ogólnopolskich Przesłuchań Klawesynowych Centrum Edukacji Artystycznych w Warszawie, 2012 – Grand Prix, Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Klawesynowej „Prix Annelie de Man” 2012, ‘s-Hertogenbosch – wyróżnienie, II Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Gdańsku, 2012 – I miejsce. Swoje sukcesy osiąga również w dziedzinie teorii muzyki. Do nich należą m. in. I miejsce w Konkursie Umiejętności Słuchowych we Wrocławiu, 2012, I miejsce, wyróżnienie oraz prestiżowa nagroda Grand Prix w II Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym w Łodzi, 2010 oraz I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Solfeżowym w Bielsku-Białej, 2013. Ponadto został półfinalistą konkursu „Młody Muzyk Roku 2012”.
Daniel Strządała dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2011, 2012). W 2011 i 2013 roku został stypendystą Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. W lutym 2012 za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury otrzymał Nagrodę Burmistrza Czechowic-Dziedzic, zaś w listopadzie 2013 – Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Koncertuje w kraju i za granicą jako instrumentalista (organista i klawesynista), improwizator oraz kameralista. Zajmuje się również teorią muzyki i kompozycją. W 2011 r. jego utwór „Preludium i fuga na temat Apelu Jasnogórskiego” zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Organowym i Kompozytorskim w Bielsku-Bałej, zaś w kwietniu 2013 za oryginalną fakturę i walory pedagogiczne został nagrodzony utwór „Dawno, dawno temu…” na flet i harfę podczas V Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie.
Daniel Strządała pełni funkcję organisty w kościele św. Józefa w rodzinnym Zabrzegu. Jest także współprowadzącym oraz organistą Chóru św. Józefa w Zabrzegu, z którym nagrał trzy płyty. W marcu 2012 r. nagrał solową płytę „Impresje organowe w dekanacie czechowickim”.
Źródło informacji: Tomasz Barcik