Kultura

Zdania na temat anglosaskiej tradycji związane z Halloween dzieliły i wciąż dzielą Polaków. Jedni w ogóle nie uznają świętowania Halloween, inni nie mają nic przeciwko zabawom oraz przebraniom, które są charakterystyczne dla tej tradycji.  W wielu miejscowościach w województwie śląskim organizowane są marsze i korowody Wszystkich Świętych. 

Tradycja Halloween

Dokładne pochodzenie tej tradycji nie jest do końca znane. Jedna z teorii głosi, że Halloween wywodzi się z obrządku Samhain – celtyckiego święta na powitanie zimy. Kapłani wierzyli, że tego dnia zaciera się granica pomiędzy światem żywych a zaświatami. Dlatego też duchy przodków czczono i zapraszano do domów, a złe duchy odstraszano. Symbolem tego święta było noszenie czarnych strojów, dlatego właśnie stąd wziął się zwyczaj przebierania się w dziwaczne stroje. Obecnie tradycja ta obchodzona jest w wielu krajach, najhuczniej w USA, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce Halloween pojawiło się w latach 90. 

Spada zainteresowanie 

Z jednej strony można przypuścić, że Halloween zagościło w polskiej tradycji. W sklepach pojawiają się nawet specjalne kostiumy czy dekoracje, organizowanych jest również wiele imprez tematycznych. Z drugiej strony Polacy odchodzą od tych zwyczajów, co jest również widoczne w internecie i na zamieszczanych na kontach społecznościowych informacjach, że ktoś nie uznaje Halloween. W tym roku tego typu działania znacznie się nasiliły. 

Korowody Wszystkich Świętych

W związku z pogańską genezą Halloween spotyka się on z krytyką ze strony Kościoła zarówno rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego oraz innych kościołów protestanckich, a także Świadków Jehowy. 

Zamiast świętowania Halloween Kościół zachęca do organizowania marszy i korowodów, podczas których wierni przebierają się za świętych. 31 października takie wydarzenie organizuje wiele parafii w woj. śląskim. Z roku na rok ten zwyczaj zyskuje coraz większą popularność. Przykładowo dzisiaj w Gliwicach o godzinie 19.00 rozpocznie się Wieczór Wszystkich Świętych. Marsze zaplanowano również w Bytomiu oraz Lublińcu. Co więcej w parafiach i szkołach odbyły się bale świętych. Tak było m.in w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej.

Jak myślicie czy taki pomysł sprawdziłby się również w naszym powiecie? 

Oprac. LoLa

Zdjęcie: TU