Kultura

W miniony weekend w miejscowościach Juszczyna, Bystra (na granicy z Brzuśnikiem) oraz w Radziechowach odbyły się barwne obchody Zielonych Świątek, które przyciągnęły licznych mieszkańców i gości z okolic. Jak co roku, wydarzenie to stało się okazją do wspólnej zabawy, kultywowania tradycji oraz delektowania się lokalnymi specjałami.

W każdej miejscowości świętowanie było szczególnie uroczyste dzięki doskonałemu przygotowaniu. Goście byli zachwyceni starannością organizacji oraz gościnnością gospodarzy.

Królową stołów była jajecznica z pokrzywami – tradycyjny przysmak, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Panie z KGW zadbały również o bogaty wybór ciast, które szybko znikały z talerzy. Pojawiły się również kiełbaska z ogniska oraz chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym – przysmak nie jednego konesera kulinarnych wrażeń.

W Radziechowach obchody rozpoczęły się Majówką przy oprawie Orkiestry Dętej SONORO z Radziechów zaś w Bystrej odprawiono Litanię do Matki Bożej. W Juszczynie tradycyjnie pleciono wianki z kwiatów polnych a panie z KGW częstowały pysznymi lemoniadami z czarnego bzu. Dzieci mogły rozwinąć kreatywność podczas zabaw z harcerzami. O godzinie 21:00 zapalono ogromne ogniska. Widoki były jak zawsze rewelacyjne.

Dziękujemy za organizację Kołom Gospodyń Wiejskich, Druhom i Druhnom z OSP, Sołtysom, Radom Sołeckim, Klubom Seniora z Bystrej i Radziechów, Orkiestrze, Kapeli, Harcerzom, Kapłanom, Panu Jerzemu Pawlusowi za możliwość darmowej jazdy konnej i wszystkim zaangażowanym. Szczególne podziękowania należą się Państwu Piecuchom z Radziechów oraz Państwu Sufom i Biegunom z Bystrej za ogromne zaangażowanie i udostępnienie kolejny raz swojego prywatnego terenu w tak urokliwych miejscach.

W każdej z tych miejscowości obchody Zielonych Świątek uświetniała muzyka kapeli Wrzeszczów. Ich energiczne granie i ludowe melodie zachęcały do tańca i wspólnej zabawy. Kapela, znana z doskonałego wykonania tradycyjnych utworów, dodała świętu kolorytu i sprawiła, że tegoroczne obchody były niezapomniane.

Zielone Świątki w Juszczynie, Bystrej/Brzuśniku i Radziechowach to przykład dbałości o tradycje. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, każdy mógł poczuć się częścią tej wyjątkowej atmosfery, a bogactwo kulinarnych doznań oraz muzyka na żywo sprawiły, że wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników.