Kultura

Książka Toczka - punkt wyjścia w niesamowitą podróż

Oprac.: Ren

Źródło: angelus.com.pl

Kopiowanie materiałów zabronione.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław. Nagroda ta jest przyznawana co roku, od ośmiu lat i zdobywa ją najlepsza książka prozatorska opublikowana w języku polskim w roku poprzednim. Laureatem może zostać pisarz pochodzący z Europy Środkowej, czyli z jednego z 21 krajów: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.

Nagroda to czek na 150 tys. zł oraz statuetka autorstwa wrocławskiej rzeźbiarki Ewy Rossano. Od czwartej edycji nagrodzie towarzyszy wyróżnienie dla tłumacza nagrodzonej książki, ufundowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha. W przypadku, gdy Angelusa otrzymuje polski pisarz, jury wybiera najlepszego tłumacza jednej z zagranicznych książek.

W poprzednich edycjach Angelusem zostali nagrodzeni Miljenko Jergović, Swietłana Aleksijewicz, Gyorgy Spiro, Josef Skvorecky, Peter Esterhazy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz.

Jury w sierpniu 2013 roku ogłosi 14 tytułów, z których we wrześniu wybierze siedem finałowych. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października podczas uroczystej gali, która będzie miała miejsce w otwartym po przebudowie Teatrze Muzycznym Capitol.

Trzymamy kciuki!

Toczka - punkt wyjścia w niesamowitą podróż

Oprac.: Ren

Źródło: angelus.com.pl

Kopiowanie materiałów zabronione.