Kultura

Żywieccy maturzyści, którzy w tym roku przygotowywali prezentację ustną z języka polskiego dotyczącą tekstów muzyki młodzieżowej, często w swoich wypowiedziach przywoływali teksty zespołu eMeLJot, chcecie wiedzieć dlaczego? Przeczytajcie ten wywiad!

1. Jakie są początki zespołu? Kiedy powstał? Jak to się stało, że założyliście zespół? Ilu jest członków zespołu i czy skład jest stały?

Zespół istnieje od ok. stycznia 2008r, a powstał on m.in. za przyczyną Roberta Cudzicha (gitarzysty New Life'm), który to natchnął nas świeżym, akustycznym brzmieniem i nowymi, całkiem nieznanymi, jak dotąd nam możliwościami. Zespół tworzy grupa młodych ludzi z Żywca i okolic, którzy komponują własne, autorskie aranżacje, w charakterze szeroko rozumianej muzyki akustyczno- alternatywnej do tekstów poezji Bogumiły Rubiszewskiej i Martyny Gęgi. Aura akustycznej gitary, kontrabasu, czy też skrzypiec, przy odpowiednio dobranych i co najważniejsze przemyślanych tekstach, wytwarza pożądany efekt i klimat podczas koncertów. Repertuar jest skomponowany w taki sposób, aby dotrzeć do każdej płaszczyzny społeczeństwa, zarówno tej młodszej, jak i tej trochę "starszej".

Po raz pierwszy zespół eMeLJot zadebiutował publicznie 15 VI 2008 r. Trzy miesiące później, dzięki uprzejmości hojnych ludzi, którzy pomogli spełnić nam nasze marzenia, ukazała się debiutancka płyta pt. "Idziemy dalej". Promocja płyty odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu dnia 17 X 2008 r., gdzie zespół zaprezentował cały, zarejestrowany materiał z płyty, jak również parę nowych, świeżych kompozycji.

Obecnie nasz zespół od 2 lat nie funkcjonuje, ale już w najbliższym czasie zostanie reaktywowany. Może nie powróci do pierwotnego składu, jeśli chodzi o jego członków, ale charakter muzyki się nie zmieni i nadal zostanie w brzmieniu akustycznym. Planujemy wprowadzić nowe, unikatowe instrumenty typu ( Kalimba, cajon, akordeon, melodyka ).

Skład podstawowy:

-Gęga Monika- vocal,

-Piątek Marcin- vocal,

-Stokłosa Mateusz- vocal,

-Górny Dominik- guitars & back vocal,

-Ormaniec Maciej- doublebass,

-Helbin Samuel- drums, kongs

-Gęga Katarzyna- keyboards,

-Maciejowski Wojciech- violin,

Współpracowali z nami:

-Miszczyk Bożena- violin,

-Warych Jakub- drums,

-Drewniak Tomasz- trumpet,

-Tatara Marcin- saxophone,

-Łysoń Mateusz- tromboune,

-Dudek Szymon- tromboune,

-Fijak Dariusz- accordion, fender piano

2. Skąd taka ciekawa nazwa zespołu? Co ona dla Was znaczy?

Nazwa zespołu oznacza Marzenie Lepszego Jutra stąd też -eMeLJot. Nazwa jest bardzo ciekawa, ponieważ skrywa w sobie nasze marzenia.

3. Jakbyście określili muzykę jaką gracie?

Muzyka jest ciekawa, ponieważ ma akustyczne brzmienie. Mało jest obecnie takiej muzyki. W połączeniu z tekstami poetyckimi tworzy niepowtarzalny, delikatny klimat.

4. Macie jakieś inspiracje muzyczne,  na których po trochu się wzorujecie?

Każdy z nas wywodzi się z innych gatunków muzycznych i trudno jest powiedzieć czy przenosimy to do naszego zespołu. Jedno jest pewne, że każdy z nas ma artystyczną duszę i to właśnie tworzy wspaniały klimat muzyczny. Z zespołów akustycznych najbliżej nam do SDM czy Raz dwa trzy.

5. Jak wygląda powstawanie utworu? Pierwsze tworzycie teksty czy linię melodyczną?

Z powstawaniem kawałków bywało różnie... Kolejność nie gra roli. Ktoś ma pomysł, daje propozycję i zaczyna się proces tworzenia. Jeśli chodzi o linie melodyczne największy udział miała Monika Gęga, która ma tysiące pomysłów jeśli chodzi o dźwięki.

6. Co jest inspiracją w tworzeniu tekstów? Jakie tematy poruszacie w utworach? Kto jest za nie odpowiedzialny?

Teksty czerpiemy z pamiętników Bogumiły Rubiszewskiej oraz Martyny Gęgi. Jest to połączenie Doświadczenia życiowego (B. R.), oraz świeżego, beztroskiego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. (M.G). Jeśli chodzi o przekaz, to każdy znajdzie coś dla siebie. Teksty są skierowane do ludzi w różnym wieku.

7. Skąd pomysł na wykorzystanie takich instrumentów jak kontrabas, skrzypce?

Wywodzi się to z naszego pochodzenia. Jesteśmy Góralami :-) A to ludowe instrumenty, których się nie wstydzimy. Mają piękne i autentyczne brzmienie, oraz ciekawy wygląd.

8. Jakie jest Wasze podejście do własnej muzyki?

Nasza muzyka jest dla nas indywidualnym odczuciem.Każdy przeżywa ją na własny sposób. Wydaje mi się,że w każdym przypadku jest jednak ucieczką od codzienności i problemów. Muzyka dodaje nam "Świeżego oddechu" , który daje nam siłę na normalne funkcjonowanie.

9. Do jakich odbiorców Wasza muzyka jest skierowana?

Do wszystkich... Jest melodyjna, prosta, a zarazem wartościowa.

10. Jak godzicie życie prywatne z muzyką? Jesteście z różnych okolic, jak często macie próby i gdzie?

Hmmm... to chyba najtrudniejsze pytanie. Każdy z nas jest na innym stopniu zaawansowania, jeśli chodzi o aktywność muzyczną. Niektórzy udzielają się w 5 zespołach jednocześnie, więc tutaj prywatność jest pojęciem względnym. Dla innych jest to tylko dodatek do życia codziennego - rozrywka.

11. Ile płyt macie na swoim koncie? Wydajecie własnymi siłami, czy macie sponsora?

Nagraliśmy póki co jedną płytę. Ale mamy materiał na kolejną. Po reaktywacji chcemy nagrać nasze najlepsze utwory i spróbować poszukać wytwórni, która mogła by nam dać szansę. W nagraniu pierwszej płyty mieliśmy pomoc finansową ze strony Władz Miasta Żywiec, oraz różnych prywatnych sponsorów. Co do kolejnej płyty także będziemy szukać sponsorów, ale jest o to niestety coraz trudniej.

12. Kto jest odpowiedzialny za grafikę okładek?

Hmmm... Okładki zrobiono nam podczas wytłaczania płyt - szczerze powiedziawszy nie mam zielonego pojęcia kto jest jej autorem :-)

13. Jaki występ wspominacie najmilej i gdzie on się odbył?

Najmilej??? Chyba ten promujący płytę... Wypełniona sala MCK Żywiec, głośne oklaski, miła atmosfera, stres, adrenalina...

 

14. Jak oceniacie żywiecką scenę muzyczną?

Żywiecka scena muzyczna jest bardzo rozbudowana... Jak na Miasto tej wielkości, to naprawdę dzieje się tutaj bardzo dużo. Jest wielu młodych, zdolnych muzyków i fajnych zespołów. Co najciekawsze zespoły te są z różnych gatunków muzycznych. Znaczącą przewagę mają zespoły rockowe, których jest bardzo dużo. Wiodącymi zespołami są: The Pryzmats, Sublim, Lee Monday.

Jest kilka nowych, ciekawych projektów na które osobiście czekam. np. Solowa płyta Nata'LEE - jest to wokalistka pochodząca z Łodygowic. Jest na etapie tworzenia płyty, która zasługuje na powodzenie w Świecie muzyki. Wspominałem o talentach. Jednym i najbardziej rozpoznawalnym muzykiem Żywiecczyzny jest Bartek Pawlus - 23 letni Perkusista. Który ostatnimi czasy dołączył do zespołu Braci Cugowskich. Jest to wyszlifowany talent. Oby więcej takich z naszego Miasta.

15. Wasze plany na przyszłość i gdzie będzie można Was niedługo zobaczyć?

Po pierwsze reaktywacja, zgranie starego i nowego materiału, nagranie płyty, i oczywiście masa koncertów...

Gdzie można nas usłyszeć??? Póki co nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. czas to zweryfikuje. Miejmy nadzieję, że jak najszybciej. Proszę śledzić nasze poczynania na myspace, muzzo.pl, facebook'u.

16. Dziękujemy za rozmowę i czekamy na reaktywację zespołu!

Wywiad przeprowadziła Katarzyna Lach z jednym z wokalistów Marcinem Piątkiem.