Kultura

21 stycznia w Milówce odbył się dzień plenerowy 54. Godów Żywieckich. Wydarzenie rozpoczęło się konkursu trzaskania z bata, następnie barwny korowód przeszedł ulicami Milówki, po czym grupy obrzędowe zaprezentowały się w milowieckim amfiteatrze nad Sołą.

 W konkursie trzaskania z bata wzięło udział około 30 zawodników. Członkowie grup kolędniczych i obrzędowych występowali w dwóch kategoriach: do 15 lat, gdzie zawodnik musiał trzaskać z bata przez 1 minutę oraz powyżej 15 lat, gdzie uczestnik musiał trzaskać przez 1,5 minuty. Jury oceniało prezentację zawodnika oraz liczbę i moc strzałów.

Po konkursie barwny korowód przeszedł przez centrum Milówki w kierunku amfiteatru nad Sołą, gdzie zaprezentowało się 19 grup. Przed prezentacją Beskidzcy Harnasie przyjęli w poczet Andrzeja Maciejowskiego, byłego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce, regionalistę i reprezentanta żywieckich dziadów, który niedawno przeszedł na emeryturę.

Na naszym Facebooku, Instagramie oraz Tik Toku znajdziecie wszystkie materiały wideo, foto z tego wydarzenia. 

Kolejny plener 54. Godów Żywieckich odbędzie się 28 stycznia w Żywcu. Barwny korowód przejdzie ulicą Kościuszki do Rynku, gdzie zaprezentują się grupy kolędnicze i obrzędowe.