Kultura

Udało nam się przeprowadzić wywiad z kolejną interesującą formacją działającą na Żywiecczyźnie. Śmiemy twierdzić, że jedną z ciekawszych i bardzo intrygujących. Grandhellfires - co grają? Pierwsze skojarzenia płyną w kierunku symfonicznego metalu. Jednak twórcy projektu Grandhellfires nie pozwalają jednak tak łatwo zaszufladkować swojej muzyki. Przekonajcie się o tym sami:

1. Na początek standard – jak to się stało, że zaczęliście przygodę z muzyką? Od jak dawna tworzycie i jak układa się Wasza współpraca?

Nocturnus - Wszystko zaczęło się jakieś 12 lat temu, powołaliśmy do życia twór o nazwie Opus Profanum, w którym udzielaliśmy się aż do zawieszenia jego działalności, jeszcze w czasie współtworzenia muzyki dla Opus Profanum myślałem cały czas o muzyce, którą teraz tworzę czyli o muzyce, która w jakiś tam sposób przypomina muzykę symfoniczną ale właśnie z wokalami bardzo dzikimi i agresywnymi i co najważniejsze wykonywanymi w języku polskim, Forneusowi, który pisał teksty oraz je wykonywał dla Opus Profanum spodobała się moja koncepcja muzyczna i w ten oto sposób powstał projekt o nazwie Grandhellfires.

Grandhellfires

2. Przyznam szczerze, że już dawno żaden zespół z żywieckiej sceny muzycznej tak mnie nie zaintrygował jak Wasz. Jak sądzicie co jest  Waszą największą siłą wśród żywieckich zespołów?

Nocturnus - Dzięki bardzo za miłe słowa (śmiech). Według mnie największą siłą są polskie teksty, które bardzo dobrze zgrywają się z klimatem muzycznym, nie wiem czy taki gatunek muzyki jaki my wykonujemy jest w stanie znaleźć szerszą rzeszę odbiorców, ale szczerze mówiąc w ogóle nas to nie interesuje, muzykę tworzymy przede wszystkim dla siebie, w ten sposób realizujemy się poza naszą pracą zawodową.

3. Graliście w Opus Profanum, możecie opowiedzieć o tej współpracy coś więcej? Dlaczego działalność tego zespołu została zawieszona?

Nocturnus – Tak, razem z Forneusem i jeszcze z dwoma muzykami, którzy dziś grają w zespole Neith tworzyliśmy Opus Profanum, szczerze mówiąc nie wiemy sami czemu zakończyliśmy działalność tej kapeli, tak się po prostu stało, ale ciągle myślimy o wznowieniu działalności, o wielkim powrocie może kiedyś coś z tego wyjdzie (śmiech) kto wie...

4. W Waszych kawałkach wyraźnie czuć klimat symfoniczny, jednak wokal jest dość agresywny. Jak określilibyście Wasz styl muzyczny?

Nocturnus - Na samym początku, czyli po napisaniu przeze mnie dwóch utworów, to jest „Zmierzchu” i „Wojny w niebie” Forneus użył określenia Mroczne Symfonie Komnat Piekielnych – podoba mi się to określenie, a czy pasuje ono do muzyki tworzonej przez nas, to już nie nam oceniać (śmiech) Zapraszam do wysłuchania kilku utworów i własnej klasyfikacji.

5. Czy od początku zakładaliście, że będziecie poruszać się w takich klimatach?

Nocturnus - Tak, od powstania pierwszego kompletnego kawałka w takim kierunku zamierzaliśmy podążać, a dokąd dalej pójdziemy ? Tego nie wie nikt  (śmiech)

GHF

6. Macie jakieś inspiracje muzyczne?

Nocturnus - Słuchamy różnej muzyki, od black metalu przez poezję śpiewaną na muzyce poważnej kończąc ale proces tworzenia naszych utworów nie jest uzależniony od tego czego słuchamy, bardziej uzależniony jest od stanu umysłu w danej chwili...

7. Przybliżcie naszym czytelnikom w jaki sposób tworzycie muzykę? Czy to Wam wystarcza, czy myśleliście kiedyś, żeby nagrać jakiś kawałek w studio?

Nocturnus - Utwory GHF powstają w domowym zaciszu (w zaciszu do momentu nagrywania wokali przez Forneusa (śmiech) po nagraniu muzyki Forneus pisze teksty, które następnie nagrywamy do wcześniej zarejestrowanej muzyki, cały proces nagrywania przebiega w warunkach domowych dla tego jakość nagrań pozostawia wiele do życzenia, ale może przez to nasza muzyka także nabiera specyficznego klimatu (śmiech) ?!

8. Potrzebujecie jakieś specjalnej atmosfery, specjalnych miejsc aby pisać teksty?

J.S.Forneus - Myślę, że bardziej odbiorca potrzebuje specyficznego stanu aby je bardziej poczuć. Trudno mi pisać o miejscach, które mnie inspirują mieszkając w Polsce, nie bez znaczenia była dla mnie jesień, do dziś czuję zapach rdzawych zbutwiałych liści. Natomiast obecnie od 5 lat mieszkam w Irlandii, a tu nieograniczony dostęp do starych otulonych bluszczem cmentarzy czy bezludzia i potargane od fal oceanu klify w ramionach których czasem nocuje...

9. Jako jeden z niewielu zespołów grających taką muzykę, piszecie teksty w rodzimym języku. Z reguły w takich tonacjach lepiej śpiewa się w obcym języku, więc dlaczego polski?

J.S.Forneus - Odpowiedz w zasadzie jest prosta, niektóre zwroty trudno dobrze przetłumaczyć, ale masz rację, trudniej jest je czasem wyartykułować. Najważniejsze jest dla mnie wyrażenie emocji podczas nagrywania i myślę że to jest wyczuwalne w moim głosie.

10. Czy treść Waszych tekstów łączy się w dużym stopniu ze światem realnym?

J.S.Forneus - Jeżeli założymy, że współistniejemy w tym samym czasie a moje odczucia emocje czy przemyślenia są integralną częścią mnie samego myślę, że są prawdziwe choć nie brakuje w nich symboliki może czasem trudnej...

11. Okładki, praktycznie wszystkie utwory a także tytuły i teksty piosenek sugerują pewien koncept...?

J.S.Forneus - Nie może być inaczej. GHF to właśnie jest jeden duży koncept. Nocturnus jest odpowiedzialny za muzykę a cała reszta, jak teksty, obrazy czy zdjęcia to moja działka . GHF to dwa tryby ale jeden manifest pod skrzydłami nocy.

12. Jak myślicie czy muzyka Grandhellfires zaskoczy jeszcze? Czy może zamknie się w określonym już stylu grupy?

J.S.Forneus - Może być niespodzianka... Zobaczymy...

GHF3

13. Jakie będzie muzyczne oblicze Grandhellfires 2013?

Nocturnus – Mamy nagranych kilka kawałków, do których jeszcze nie dograliśmy wokali ale myślę, że nowe utwory będą jeszcze lepsze muzycznie od tych, które do tej pory napisałem. Każda kolejna kompozycja jest bardziej dojrzała. Zobaczymy w jakim kierunku rozwinie się nasza muzyka (śmiech).

14. Kilka słów do czytelników ŻywiecInfo.

J.S.Forneus - Pozdrawiamy wszystkich szczególnie tych, do których dotarła nasza muzyka. Zapraszamy na nasz facebookowy profil Grandhellfires i na youtube.

15. Bardzo dziękujemy za rozmowę i życzymy satysfakcji z tworzonej muzyki!

Nocturnus – również bardzo dziękujemy za rozmowę. Jeśli ktoś chciałby zapoznać się z całą naszą twórczością to proszę o kontakt. Z przyjemnością prześlę nasz muzyczny dorobek (śmiech).

J.S.Forneus – Dzięki bardzo.

Wywiad z Nocturnus'em i J.S. Forneus'em  przeprowadziła Katarzyna Mołdysz.

Kopiowanie materiałów zabronione