Kultura

W marcu upłynęły 4 lata od premiery pierwszego filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla „Jego Oczami”, o ks. Józefie Tischnerze. Ten film obejrzeli i docenili widzowie w całej Polsce, a pokazywany był również we Lwowie, Stambule, czy w Wilnie. W wersji DVD trafił, jako dodatek do „Tygodnika Powszechnego”, a następie nakładem krakowskiego wydawnictwa do księgarni w kraju. Teraz film Szymona trafił do zbiorów Narodowego Instytutu Audiowizualnego i na platformie „Ninateka”, można oglądać go za darmo obok filmów najwybitniejszych polskich twórców. Wczoraj odbyła się premiera.

-Bardzo się cieszę, że „Jego oczami”, trafił do zbiorów Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Sam często do nich zaglądam odświeżając w pamięć choćby filmy Krzysztofa Kieślowskiego, czy Marcela Łozińskiego. „Jego Oczami”, to dla mnie bardzo ważny film. Podczas podróży z nim odbyłem wiele niezwykłych dyskusji i poznałem wielu ciekawych ludzi. Dziś jestem już przy innym projekcie i mam nadzieje, że za niedługo będzie się o nim sporo mówiło:)- mówi Szymon J. Wróbel

Ninateka, to platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zasobach znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie.

Wśród zasobów Ninateki znajdują się m.in. klasyczne polskie animacje (dzieła Juliana Antonisza, Witolda Giersza czy Jana Lenicy) i najwybitniejsze filmy Polskiej Szkoły Dokumentu (w reżyserii Kazimierza Karabasza, Krzysztofa Kieślowskiego czy Marka Piwowskiego). Dostępne są również spektakle teatralne - m.in. rejestracje głośnych spektakli Warlikowskiego, Lupy, Jarzyny i Klaty, a także koncerty: Pendereckiego, Mykietyna, Możdżera, Pink Freud czy Meli Koteluk.

„Jego oczami” to nietypowe spojrzenie na historię ks. Józefa Tischnera. Głównym bohaterem filmu jest Kazimierz Tischner, bart księdza Józefa na którego spadło brzemię kultywowania dobytku swojego brata. Wraz z Panem Kazimierzem widz wybiera się w podróż. W trakcie tej podróży zwiedza, miejsca, które związane były z księdzem Józefem i w których do dziś można usłyszeć, jego słowa i góralską muzykę! Film zaskakuje, wzrusza i pokazuje, że Tischner ciągle jest obecny wśród nas.