Kultura

9 września o godzinie 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipowej odbędzie się wyjątkowe spotkanie, przy książce i gitarze z Panem Jackiem Pikułą.


Jacek Pikuła, uzyskał miano legendarnego grajka z Katowic – przez wiele lat zajmował się pomaganiem bezdomnym, dlatego w latach 90 działacz znany był, jako działacz społeczny na Śląsku. Mężczyzna przez wiele lat, dbał przede wszystkim o zaniedbane dzieci, dla których założył świetlice o nazwie Skrawek Nieba, aby zebrać pieniądze na pomoc potrzebującym przez długi okres czasu, śpiewał na ulicy. Pomagał bezdomnym kupując im jedzenie i opatrunki a także organizując ubrania. To właśnie dlatego, dla mieszkańców Katowic stał się symbolem bezinteresownej pomocy, mimo, że sam miał trudne dzieciństwo i problemy osobiste. Niestety w końcu popadł w długi i stracił swój majątek, a potem sam stracił dach nad głową. Na początku 2016 roku pojawił się o nim material w jednej z ogólnopolskich telewizji, dzięki czemu wiele zainteresowanych zadeklarowało swoją pomoc Panu Jackowi, a co najważniejsze udało mu się również napisać i wydać książkę "Skrawek Nieba. Poradnik Nieporadny".
Książka ta ma za zadanie pomóc czytelnikom, w rozwoju i osiąganiu coraz lepszych wyników, autor chce pokazać, że wszystko jest możliwe. Pełny emocji i zwrotów akcji "Skrawek Nieba. Poradnik Nieporadny" to bardzo pouczająca lektura, która daję mnóstwo wskazówek. Autor jest bez wątpienia praktykiem: stworzył on wielką rzecz kompletnie od zera, jego fundacja "nie dała sobie rady" dopiero, kiedy to wszyscy i wszystko się od niej odwróciło – za pewne z zazdrości.
Pomimo tego, że Pan Jacek obecnie jest bezdomny to zawsze stara się chodzić ogolony i czysto ubrany, z powodu tego schludnego wyglądu, nikt mu niestety nie pomagał, nawet wtedy gdy spał pod mostem. Cały jego dobytek mieście się w jego plecaku, z którym aktualnie przemierza górskie szlaki. Mieszkańcy Katowic – często go wspominają dodając, że brakuje im Pana Jacka, grającego na ulicach.
Dzięki akcji telewizyjnej i pomocy życzliwych ludzi, Jacek Pikuła, spotyka się z czytelnikami, turystami, zawsze mając pod ręką swoją gitarę.
Spotkanie w Lipowej to doskonała okazja, na poznanie losów tego fascynującego człowieka, poznania kulisów jego działalności oraz zapoznania się z wartościowym przesłaniem jego twórczości.
Oprac. DB