Kultura

Szlak Beskidzkich Murali”, to projekt Macieja „Kamera”, Szymonowicza, który ma dać pretekst do odwiedzenia naszych Beskidzkich terenów z zupełnie innego powód niż do tej pory! Elementy kultury ludowej przedstawione w formie malowideł na ścianach budynków, już stają się nie lada atrakcją dla turystów. Wczoraj w Gminie Lipowa ruszyły prace nad kolejnym muralem z tego cyklu.

W 2019 roku w Gminie Lipowa powstał pierwszy mural na Szlaku Beskidzkich Murali. Nawiązywał do skarbu natury gminy, jakim była i jest śliwka żniwka - wyjątkowa odmiana owocu wyróżniająca miejscowość wśród innych okolicznych wsi. Na mural widnieje krzepki góral z zachwytem i dumą przeglądający przez powiększające szkiełko idealny owoc - złoto lipowskich sadów.

Wczoraj w ramach akcji „#MalowniczaGminaLipowa” na jednej ze ścian Centrum Aktywności Społecznej w Twardorzeczce, przy ul. Kryształowej ruszyły prace nad kolejnym malowidłem. Podobnie jak poprzedni mural ten również będzie pełen różnej symboliki. Całość będzie przedstawiać wycinankę ludową, która liczy sobie już ponad 150 lat! Mural będzie pełen różnych elementów, o różnej symbolice: Lipa - święte drzewo, symbol narodowej kultury Polaków. Drzewo poetów, pisał o niej Jan Kochanowski, Julusz Słowacki, jest również jednym z symboli gminy Lipowa. Korzenie - fundament naszej kultury, kolebka żywobycia, bez korzeni nie ma owoców. "Tam trza kitnąc ka się rośnie". Pióro - zapis wiedzy, przekaz kultury, kontinuum. Sowa - symbolizuje mądrość, inteligencję "sowa mądra głowa”. Serce z okiem - nawiązuje do cytatu Adama Mickiewicza "miej serce i patrzaj sercem".

Autorem projektu i twórcą muralu jest Maciej „Kamer" Szymonowicz:

Rodowity bielszczanin, zakochany w Beskidach. Muralista, wokalista, MC, pasjonat kultury ludowej górali beskidzkich. Stworzył projekt „Etnograff", w którym prowadzi dialog współczesnych form twórczości (graffiti, mural, street art) z dawnym światem kultury ludowej. Jest pomysłodawcą i autorem koncepcji „Szlak Beskidzkich Murali". Założył elektro-góralską kapelę „Psio Crew", współtworzył koncertowy projekt „Gooral Sc Mazowsze" (Przystanek Woodstock 2013). Z projektem muzycznym „Continuum" skomponował muzykę do filmu w reżyserii Szymona J. Wróbla pt. „Z domu". Jest autorem albumu „Gajdosze", za który otrzymał nagrodę „Fonogram Źródeł" - nagrodę specjalną Polskiego Radia. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki, w 2015 roku otrzymał „Ikara - nagrodę prezydenta Miasta Bielska-Białej.