Kultura

Po raz 3 w Parafii Ostre-Twardorzeczka z inicjatywy Ks. Proboszcza Krzysztofa Gałeckiego zostanie zorganizowany Orszak Trzech Króli.

W tym roku Orszak został zgłoszony do Fundacji Orszak Trzech Króli w Warszawie. Również w tym roku współorganizatorem jest Szkoła w Twardorzeczce. Orszak polega na przejściu z wybranego miejsca do Szopki, śpiewając kolędy. Trzej Królowie- Kacper, Melchior i Baltazar reprezentują trzy kontynenty: Europę, Azję, Afrykę. Wraz z królami, do stajenki podążają dzieci przebrane za dwórki, rycerzy, aniołki, pasterzy, także w stroje regionalne, uczestnicy otrzymują od OTK korony.

Plan Orszaku:

1. Powitanie Trzech Króli i uformowanie orszaku (przy plebani)

2. Szałas Pasterzy (przy kościele)

3. Pokłon Trzech Króli (w kościele)

4. Msza Święta ok. 10.30

5. Kolędowanie – Zespół regionalny „Lipowianie”

Udział dzieci i młodzieży:

- kl. 1 — głównie aniołki, pasterze, ale też Orszak afrykański króla Baltazara - kolor niebieski

- kl 2 - Orszak azjatycki króla Melchiora - kolor zielony

- kl 3 - Orszak europejski króla Kacpra - kolor czerwony kl 4 - Orszak afrykański króla Baltazara - kolor niebieski

- kl 5 - Orszak azjatycki króla Melchiora— kolor zielony

- kl 6 - Orszak afrykański króla Baltazara - kolor niebieski

- kl 7 - Orszak europejski króla. Kacpra — kolor czerwony

- kl II gimnazjum ( uczniowie z parafii) Orszak azjatycki króla Melchiora - kolor zielony

- kl lII gimnazjum ( uczniowie z parafii) Orszak europejski króla Kacpra - kolor czerwony.

Większość uczniów, biorących udział w Orszaku, otrzyma gotowe stroje, damy dworu - tuniki i woalki z nałęczką, rycerze - płaszcze z kapturem, hełmy które po uroczystości należy zwrócić. Zapisy na stroje zbierała od dzieci M. Knapek - Potępa.)

Orszak to także towarzyszące wydarzenia edukacyjne-kulturalne. Fundacja inicjuje oraz organizuje konkursy promujące wartości kultury narodowej i chrześcijańskiej. Zachęcamy dzieci, młodzież oraz całe rodziny do wzięcia udziału w konkursach towarzyszących Orszakowi Trzech Króli.

26 listopada ruszył konkurs poetycki (nowość!), który polega na napisaniu kolejnej zwrotki do kolędy "Bóg się rodzi". Konkurs trwał do 23 grudnia.

Konkurs plastyczny - zaprojektowanie kartki świątecznej "Matka Boża, którą ujrzeli Trzej Królowie".

Fundacja Orszak Trzech Króli zaprasza także całe rodziny jak i osoby indywidualne do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Szopek pt. „Narodził się dla wszystkich"

Specjalne podziękowanie dla Pani Marceliny Knapek-Potępa za przygotowanie Orszaku Trzech Króli od strony organizacyjnej i artystycznej, Paniom szyjącym stroje, OSP Ostre za zapewnienie bezpiecznego przemarszu i wzięcia udziału w OTK, zespołowi regionalnemu „Lipowianie”.