Kultura

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, to ważny punkt w kalendarzu liturgicznym. Święto należy do jednych z pierwszych, ustanowionych przez Kościół - już w III wieku w Kościele Wschodnim oraz IV wieku w Kościele Zachodnim. Zamyka ono także cykl świąteczny Bożego Narodzenia. 6 stycznia wspominane jest wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami, wyruszyli do Betlejem, aby pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi.

 Kacper, Melchior i Baltazar (imiona te nadano im w VIII w) prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Dzieciątku Jezus drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od stuleci Święto Trzech Króli związane jest z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwotnie były one znane we Włoszech, później we Francji, a za ich rozpowszechnienie odpowiedzialny jest zakon franciszkanów. W Polsce jasełka, czyli "przedstawienia o Bożym Narodzeniu", wystawia się od kilkuset lat. Nazwa zaś ma swoje źródło w staropolskim słowie „jasło”, oznaczającym żłób. 

W wielu polskich miastach 6 stycznia organizowane są Orszaki Trzech Króli, czyli przedstawienia Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach małych i dużych miejscowości. Orszaki te to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności, słowem - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Ważnym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, idących za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Tym sposobem każdy może stać się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem Orszaku Trzech Króli. Ponadto każdy uczestnik chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców i turystów, dlatego też z roku na rok przybywa miejsc gdzie jest organizowany. W 2015 roku Orszak przeszedł w ponad 300 polskich miejscowościach. 6 stycznia 2016 r. w Święto Trzech Króli już po raz 8. w Polsce Orszak Trzech Króli wyruszył do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Pierwszy raz wydarzenie to zostało zorganizowane w Żywcu - z dużym sukcesem! 
Mimo, że scenariusz imprezy wszędzie jest bardzo zbliżony, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, co jest dowodem na to, jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Nie inaczej było w naszym mieście. Korowód, prowadzony przez Jukocy, a składający się m.in. z mieszczan żywieckich w tradycyjnych strojach przeszedł ulicami Dworcową i Kościuszki, docierając na żywiecki rynek, gdzie odbyło się wspólne śpiewanie kolęd, zainicjowane przez zespół "Pilsko". Uczestnicy mogli także liczyć na ciepły posiłek, składający się z lokalnych dań. 

Zapraszamy do obejrzenia video z tego wydarzenia oraz zdjęć w galerii poniżej. 

Autor: KP
Źródło zdjęć i video: Miasto Żywiec oraz facebookowy profil burmistrza Żywca Antoniego Szlagora