Kultura

Zakończyły się trwające od stycznia, zdjęcia do filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla "Z domu...", który przybliża historię "Aktion Saybusch", ale szuka również odniesień we współczesności. Zdjęcia kręcone były w Lublinie, Jeleśni, Żywcu, Chorzowie, Ślemieniu, Chabówce, ale elementy filmu powstawały również w Krakowie i Warszawie. W filmie poza bohaterami udział wzięli również znani aktorzy Bartosz Gelner i Artur Dziurman. Premier filmu odbędzie się początkiem września w Kinie Janosik w Żywcu. Przed premierowo film zobaczą goście Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

-Nie mogę się doczekać kiedy ten film oddamy widzom. Staram się dotykać ważnych tematów i myślę że ten film, podobnie jak "Jego Oczami", będzie pretekstem do wielu ciekawych dyskusji. Im dłużej pracuje nad tym projektem, tym bardziej przekonuje się do dwóch kwestii. Z jednej strony jak bardzo aktualny temat poruszamy i ile można odnaleźć w nim we współczesności, z drugiej strony jak duża jest potrzeba wspomnienia tych którzy w czasie wojny przeżyli wielki dramat na naszych terenach.- mówi Szymon J. Wróbel

---

"Z domu..." to niezależny dokument przybliżający historię "Aktion Saybusch", czyli jednej z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej. Operacja ta przeprowadzona była przez wojska niemieckie i hitlerowską policję w czasie okupacji Polski. Odpowiedzialny był za nią Erich von dem Bach-Zelewsk, zwany później "Katem Warszawy". Akcja polegała na wysiedleniu od 20 do 50 tys. mieszkańców powiatu żywieckiego na tereny Generalnego Gubernatorstwa i wprowadzeniu na ich miejsce osadników niemieckich. Film jest opowieścią o dramacie, jaki przeżyli mieszkańcy Żywiecczyzny, o nadziei, ale przede wszystkim o aktualnych do dnia dzisiejszego synonimach domu, jako miejsca, w którym czujemy się najbezpieczniej, miejsca, za którym się tęskni, do którego chce się wracać. Film zwraca również uwagę, że temat opuszczania domów z różnych przyczyn aktualny jest również dzisiaj. Materiał realizowany jest bez archiwalnych zdjęć. Muzykę do filmu tworzy projekt Continuum, czyli Maciej Szymonowicz, Katarzyna Dyga-Szymonowicz i Szymon Padoł. Pierwsza dwójka znana jest choćby z takich projektów jak "Gooral", czy "Psio Crew", a ten ostatni był autorem ilustracji muzycznej do filmu o Paktofonice „Jesteś Bogiem”.

Zdjęcie: Fotohuta