Kultura

Prace pochodzącego z Łodygowic dr Sebastiana Kubicy można oglądać w Chinach! Zawędrował tam m.in. plakat do ostatniego filmu Szymon J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku”. Do 30 listopada w „China Film Archive” w Pekinie można oglądać wystawę "Polski plakat filmowy według Sebastiana Kubicy".

Ekspozycja jest wyjątkową szansą spojrzenia na nawet znane już dzieła filmowe oczami artysty, który w swoich pracach z dużą wrażliwością i poczuciem humoru przedstawia w lapidarny sposób to, co w filmie najbardziej istotne. Wystawa jest częścią trwającego Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.

Sebastian jest jednym z kontynuatorów Szkoły Polskiego Plakatu. Określenie to powstało w latach 60. XX w., używane wobec grupy polskich artystów-plakacistów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos. "-Polska Szkoła Plakatu - ten termin zapewne znają wszyscy. Przez długie lata polscy twórcy tworzący plakaty promujące filmy, przedstawienia teatralne, czy muzykę swoimi pracami zachwycali odbiorców na całym świecie. Dziś wiele z tych plakatów uważanych jest za dzieła sztuki, a kolekcjonerzy traktują je wręcz jak 'rarytasy'. Niestety, obecnie filmy są już bardzo rzadko promowane plakatami rodzimych artystów. Najczęściej na naszych ulicach zobaczyć możemy tzw. "oficjalne plakaty", które zaprojektowane zostały pod okiem producentów, przez nich zaakceptowane i obowiązują na całym świecie.", pisał dla portalu Filmweb Marcin Kamiński.

Dziennikarka Natalia Dydo w jednym ze swoich tekstów "Historia Polskiego Plakatu" pisze: "Obecnie można mówić o renesansie plakatu w Polsce. Młodzi artyści, tworzący zarówno w kraju jak i za granicą, nawiązują do najlepszych wzorców polskiej szkoły. Zdobywają liczne nagrody w konkursach, warto wymienić np. Sebastiana Kubicę i jego brązowy medal w 2003 roku na International Poster Biennal in Toyama, oraz Joannę Górską i Jerzego Skakuna (Homework), zdobywców srebrnego medalu na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku (2008)".

Sebastian Kubica: W 1995 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata w Bielsku - Białej. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Zajmuje się projektowaniem graficznym, rysunkiem, ilustracją, grafiką artystyczną. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne. Obecnie prowadzi autorską pracownię plakatu i ilustracji w Zakładzie Projektowania Graficznego w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prowadzi również wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na uniwersytetach w Polsce i za granicą, m.in. w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii, we Włoszech i Chile. Jest jurorem konkursów artystycznych w Polsce i za granicą. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem ponad stu prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. Węgry, Rumunia, Francja. Finlandia, Iran, Chiny, USA, Japonia, Korea. W 2008 roku uzyskał roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2014 roku jest członkiem FECO Poland (FEderation of Cartoonists Organizations). Od 2015 roku jest członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale).

Najważniejsze nagrody:

- Nagroda równorzędna, Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra, 2003, Polska

- Brązowy Medal, International Poster Triennial in Toyama, 2003, Japonia

- Srebrny Medal, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2003, Polska

- Brązowy Medal, Międzynarodowe Biennale Plakatu, Warszawa, 2004, Polska

- Nagroda Prezydenta Miasta Sosnowca, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2006, Polska

- II nagroda, I Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2006, Polska

- Brązowy Medal, The International Poster Biennial, Ningbo, 2007, Chiny

- Nagroda Prezydenta Miasta Bielska- Białej, Biennale Plakatu Polskiego, Katowice, 2008, Polska

- Złoty Medal, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”, Muzeum Miedzi, Legnica, 2011, Polska

- Wyróżnienie, Międzynarodowa wystawa rysunku satyrycznego „SATYRYKON”, Muzeum Miedzi, Legnica, 2012, Polska

- Nagroda, Awakening World Awards Festival, Teheran, 2012, Iran

- Nagroda Fundacji AnStifte, IV Międzynarodowe Biennale Plakatu, Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2012, Polska

- Pierwsza Nagroda, V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, Oświęcim, 2014, Polska

- Wyróżnienie honorowe, II Międzynarodowe Biennale Plakatu, Bielsko – Biała, 2015, Polska

- Wyróżnienie Galerii Plakatu AMS, 400 rocznica śmierci Williama Szekspira „Szekspir ∞”, 2015, Polska

...