Kultura

Zarząd Stowarzyszenia POLARIS – OPP  zaprasza wraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu do udziału w nieodpłatnym  pokazie  teleskopowym zjawiska astronomicznego, zakrycia planety Wenus przez Księżyc, które odbędzie się już dzisiaj, tj. 9 listopada 2023r. (czwartek) w godzinach od ok. 10:00 do 12:30 za dnia.

Aby wykonać samodzielne obserwacje zakrycia Wenus przez Księżyc konieczna jest co najmniej lornetka i odpowiednie warunki atmosferyczne, ale prognozy na ten moment wydają się optymistyczne. Obserwacje można zatem poprowadzić nawet przez otwarte okno w domu lub w szkolnej klasie, ale polecamy wizytę na żywieckim Rynku również szkolnym grupom pod opieką nauczycieli, popularyzując nauki ścisłe oraz poszerzając wiedzę o astronomii wśród dzieci i młodzieży.

Warto wiedzieć, że wspólne obserwacje tego niebywałego zjawiska są symboliczną analogią do tych, które osobiście prowadził sam Mikołaj Kopernik 22 marca 1529 roku, kiedy to również nasz Naturalny Satelita Ziemi zakrył planetę Wenus.

Zapraszamy do przyłączenia się do wydarzenia organizowanego przez Zarząd Stowarzyszenia POLARIS – OPP realizowanego w ramach obchodów Roku Kopernika 2023 i projektu popularyzatorskiego pt. „De revolutionibus”.