Kultura

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada, w której nie liczy się wiedza teoretyczna, lecz umiejętność zarządzania projektami.

Ma za zadanie łączyć ludzi, inspirować, pobudzać kreatywność, a także zachęcić do zmieniania rzeczywistości wokół siebie. Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku przyciągając 7000 uczestników. Fenomen olimpiady polega na ciekawej formie, a także wymiernych korzyściach. Ukończenie projektu konkursowego prowadzi do otrzymania certyfikatu z zarządzania o międzynarodowej rozpoznawalności.
Jesteśmy uczniami I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, jednak chodzimy do różnych klas. Członkami zespołu są: Julia Klekociuk- kl. Ic, Kamila Czyżewska i Anna Noga kl. Ie, Mateusz Binda oraz Dagmara Kucia kl. Ig. O olimpiadzie dowiedzieliśmy się dzięki przeprowadzonej w szkole prelekcji. Zainteresowani tym pomysłem stworzyliśmy swój własny projekt - ,,Pora na kulturę", którego celem jest pokazanie mieszkańcom Żywca i okolic jak ciekawa może być przygoda z kulturą oraz aktywizacja lokalnej społeczności. Naszą siłą jest to, że się różnimy. Każdy z nas ma inne zainteresowania i umiejętności, co pozwala na poszerzanie naszych horyzontów oraz organizowanie różnorodnych wydarzeń.
Pierwszym z nich jest wystawa prac plastycznych uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika w Żywcu oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce. Wernisaż odbędzie się 8 stycznia w Muzeum Miejskim w Żywcu (Stary Zamek), natomiast wystawę można zobaczyć do 18.01.16 r. włącznie. Zaprezentowane zostaną prace uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce. Zobaczymy między innymi: szkice postaci, obrazy olejne, a także pastele. Mamy nadzieję, że wydarzenie stanie się kuźnią talentów i jednocześnie pozwoli zaprezentować twórczość młodzieży z terenu powiatu żywieckiego. Młodzież pokazała jak wiele kreatywności w nich drzemie. Byliśmy zaskoczeni tak dużym odzewem, ponieważ do wystawy zgłoszono aż 200 prac. Ukazuje to jak wiele chęci do działania oraz talentu mają uczniowie szkół powiatu żywieckiego. Niestety musimy zauważyć, że ten potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.
Kolejnym z zaplanowanych działań jest seria spotkań z podróżnikami, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Dla wielu osób to właśnie podróże są najbardziej inspirującą z aktywności. Pobudzają naszą kreatywność i pozwalają pokonywać własne ograniczenia, zachęcając jednocześnie do działania. Mamy nadzieję, że taki będzie efekt spotkań z tymi inspirującymi ludźmi. Podróże to również szansa na poznanie obcych kultur, tradycji czy architektury, rozwój osobowości i własnych zainteresowań. Tematyka prelekcji będzie dotyczyła głównie zagadnień kulturalnych, ale nie obejdzie się również bez ciekawych anegdot i historii mówiących o przygodach podróżników. Przygotowania do spotkań będzie można śledzić na facebookowej stronie naszego projektu -


Planujemy również przeprowadzenie warsztatów tworzenia tak zwanych „żywych obrazów” wśród uczniów szkół podstawowych na terenie gminy Lipowa. Warsztaty te polegają na odzwierciedlaniu w rzeczywistości dzieł słynnych artystów. Dzieci będą miały za zadanie przygotowanie charakteryzacji, strojów a przede wszystkim scenografii. Sądzimy, że będzie to sposób na spędzenie wolnego czasu w ciekawy sposób, a także idealne uzupełnienie programu nauczania. Uważamy, że edukację kulturalną powinno rozpoczynać się jak najwcześniej, dlatego też nasze działania ulokowaliśmy w szkole podstawowej. Wspólne spotkania będą szansą na zainteresowanie najmłodszych sztuką, ale również pozwoli się nam sprawdzić się w nowej roli.
Mamy nadzieję że wszystkie działania przyniosą oczekiwane skutki, a nasz projekt stanie się inspiracją dla wszystkich – dzieci, młodzieży, ale również dorosłych – do aktywności społecznej i pogłębiania wiedzy o otaczającym nas świecie. Kultura jest jednym z najtrudniejszych obszarów działalności co świetnie określają słowa Johanna Gottfrieda Herdera: Nie ma nic bardziej nieokreślonego niż słowo kultura.