Kultura

W góralskiej kulturze Boże Narodzenie jest okresem wielkiej radości i hucznego świętowania. Muzyka, śpiew i wzajemna serdeczność są kwintesencją beskidzkiego karnawału. Nie inaczej będzie podczas 56. edycji Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody, które są najstarszym, wciąż odbywającym się przeglądem kolędniczym w Polsce i jednocześnie największą tego typu imprezą w regionie.

Głównym celem wydarzenia jest kultywowanie i popularyzacja tradycji związanych z okresem zimowego świętowania (od św. Andrzeja poprzez Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok – aż po kres karnawału), występujących na terenie Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny, wraz z okolicami pasma Babiej Góry. Kluczową częścią wydarzenia są konkursy mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, w których corocznie bierze udział ponad tysiąc uczestników. Podczas pierwszej jego części (11-12 stycznia) w Auli Domu Katolickiego w Żywcu, zaprezentują się kolędnicy, tradycyjnie występujący „w izbie”, którzy, przychodząc z gwiazdą, szopką, kulą, soplem, owsem, różanką, Turoniem, kozą, rajem, konikiem, Dorotą czy szopką ruchomą, będą winszować gospodarzom wszelkiej pomyślności w kolejnym roku. Konkurs jest także dedykowany grupom obrzędowym z regionu prezentującym między innymi tradycje Mikołajów, Herodów, Szlachciców, Pielgrzymów, Trzech Króli, mięsopustników czy podłaźników. 18 stycznia w Milówce odbędzie się drugi konkurs, z udziałem grup tradycyjnie występujących w plenerze – czyli Dziadów Noworocznych i Jukacy. Jak co roku feeria barw, radosnej muzyki, dźwięku dzwonków i donośnych trzasków z bata wypełni po brzegi wydarzenia tego dnia. Miejscowość opanują przeróżne, kolorowe i dziwacznie przebrane postacie, które po zakończeniu konkursu trzaskania z bata przebiegną w brawurowym korowodzie pod Amfiteatr nad Sołą. Wśród nich nie zabraknie żywiołowych, pełnych witalności Koni i Niedźwiedzi, siejących postrach Diabłów oraz Śmierci, a także innych abstrakcyjnie przebranych postaci, będących uosobieniem członków dawnej wiejskiej społeczności. Kolędowanie dziadów noworocznych na Żywiecczyźnie w 2016 roku wpisano na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na kolejny niesamowity korowód, połączony z prezentacją Dziadów Noworocznych i Jukacy zapraszamy 25 stycznia do Żywca! A następnego dnia, w niedzielę, najlepsi spośród laureatów Przeglądu porwą do kolędniczej zabawy mieszkańców Bielska-Białej, przybyłych do Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz. Poza głównymi wydarzeniami organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących: liczne koncerty kolęd, potańcówki, degustacje jadła regionalnego, a nawet pokazy tradycyjnego skubania pierza, łuskania fasoli czy przędzenia wełny.

Do zobaczenia!

Głównym organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Współorganizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Żywcu Gminny Ośrodek Kultury w Milówce Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej – Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. 56. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pełny program TUTAJ