"Przyjdź tu do nas i z nami trwaj" - wyjątkowy koncert za nami!

"Przyjdź tu do nas i z nami trwaj" - wyjątkowy koncert za nami!

6 stycznia tego roku w kościele pw. kościele pw. św. Wojciecha w Jeleśni odbył wyjątkowy koncert kolęd.

Koncert kolęd był wyjątkowy, gdyż jednocześnie był inauguracją i finałem V. Edycji Festiwalu Kolędowego im. Łukasza Ząbka. Na tym jednak nie koniec. Rok 2020 był rokiem dziwnym, przyniósł nam wszystkim wiele nieoczekiwanych sytuacji. W czerwcu ubiegłego roku zmarł kontrabasista Orkiestry Beskid SoundProject – Łukasz Ząbek. W ubiegłym roku zapadła również decyzja o tym, że zamiast kilku koncertów, odbędzie się jeden – wyjątkowy. I taki właśnie był koncert, który Orkiestra Beskid SoundProject, pod batutą Sebastiana Niemczyckiego, zagrała w świątyni w sercu Jeleśni.


Oficjalnie nadano festiwalowi imię Łukasza Ząbka, „który odszedł od nas na wieczne kolędowanie w najbardziej niecodzienne strony”. Rodzice Łukasza odebrali również odznaczenie, jakie pośmiertnie otrzymał muzyk - brązowy medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Warszawie.
Kolędy w pięknych aranżacjach były przeplatane rozważaniami o. Oktawiusza M. Lamorskiego OFM - franciszkanina, doktoranta wydziału teologicznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Duchowny nie tylko przybliżył sylwetki wszystkich ważnych postaci, związanych z Bożym Narodzeniem ale także uświadomił zebranym wyjątkowość każdego ludzkiego życia.
Koncert był niezwykle wzruszający i refleksyjny, zaś puste krzesło przy orkiestrze – symbolizujące zmarłego członka orkiestry – wzbudziło we wszystkich zgromadzonych, zarówno w kościele jak i przed ekranami refleksję nad sensem życia.