Dobrze rozpoczyna się rok 2014 jeśli chodzi o wydawnictwa poświęcone Żywiecczyźnie! W serii reprintów Towarzystwa Naukowego Żywieckiego ukazał się właśnie reprint książki "Lasy Żywiecczyzny, ich teraźniejszość i przyszłość (zarys monograficzny)" autorstwa Włodzimierza Jana Kaweckiego.
Inżynier Włodzimierz Jan Kawecki urodził się w roku 1905. Był leśnikiem, artystą (malarz, grafik, poeta), autorem licznych prac przyrodniczych związanych z lasami Beskidu Żywieckiego. W swoich publikacjach zwracał uwagę na niewłaściwą, często wręcz rabunkową gospodarkę leśną w Beskidach i Gorcach, na katastrofalny stan lasów i drzewostanu tego terenu. Wykorzystując swoja wiedzę i doświadczenie zawodowe przedstawiał zasady i metody racjonalnej gospodarki leśnej.
Studia leśnicze ukończył na Wydziale Rolniczo-Leśnym Politechniki Lwowskiej w 1928 roku.
Fascynacja Ziemią Żywiecką rozpoczęła się u inż. Włodzimierza Kaweckiego od czasu praktyki studenckiej w lasach dóbr żywieckich i trwała aż do śmierci. Powołany do armii we wrześniu 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej i w 1940 roku stał się ofiarą zbrodni katyńskiej (więziony w Starobielsku, rozstrzelany przez NKWD w Charkowie).
"Lasy Żywiecczyzny, ich teraźniejszość i przyszłość (zarys monograficzny)" wydane obecnie w reprincie ukazały sie pierwotnie w roku 1939 nakładem PAU. Ta wybitna publikacja jest pierwszym, wszechstronnym i jedynym dotychczas opracowaniem, pozwalającym na poznanie, jak to określił Kawecki "niezmiernie ciekawych stosunków leśnych ubiegłych wieków przepięknego zakątka kraju, jakim jest Beskid Żywiecki". Może też stanowić podstawę, punkt odniesienia dla wszystkich podejmujących badania w zakresie: stosunków własnościowych, zbiorowisk leśnych Żywiecczyzny, przemysłu i handlu drewnem czy też turystycznego znaczenia lasów.
Publikacja jest kolejnym reprintem wydanym przez Towarzystwo Naukowe Żywieckie.
Autor: Kazimierz Szczotka
Kopiowanie materiałów zabronione.