Kultura

Różaniec Do Granic to projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W święto Matki Bożej Różańcowej (7 października), na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, Polacy udadzą się na granice kraju, by modlić się o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata.

- Dokładnie 140 lat temu w Polsce w Gietrzwałdzie objawiła się Matka Boża i powiedziała „odmawiajcie codziennie różaniec”, 40 lat później w Fatimie powtórzyła to wezwanie – podkreśla Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta, która jest głównym organizatorem Różańca Do Granic i dodaje – Dlatego pragniemy odpowiedzieć na zaproszenie Matki Bożej do odmawiania różańca i wziąć udział w duchowym działaniu na rzecz przyszłości naszej, naszych dzieci, naszego kraju i całej Europy.

W dniu wydarzenia punkty modlitwy będą zlokalizowane co jeden kilometr wzdłuż całej granicy Polski, liczącej ponad 3,5 tys. km. W diecezjach granicznych wyznaczeni są koordynatorzy oraz kościoły stacyjne, w których 7 października odbędzie się Msza Święta i nabożeństwo Maryjne dla osób, które będą modlić się tego dnia na granicach. To właśnie w kościołach stacyjnych, po Eucharystii nastąpi rozesłanie do punktów modlitwy na granicach.

W Diecezji Bielsko Żywieckiej koordynatorem lokalnym jest ks. Sebastian Rucki.

Kościoły stacyjne Diecezji: Stygmatów Świętego Franciszka z Asyżu (Koszarawa), Świętej Jadwigi Królowej (Przyborów), Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (Krzyżowa), Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Sopotnia Wielka), Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów (Korbielów), Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (Soblówka), Świętego Józefa Robotnika (Ujsoły), Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy (Rycerka Górna), Najświętszego Serca Pana Jezusa (Sól), Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Zwardoń), Matki Bożej Frydeckiej (Jaworzynka Trzycatek), Świętych Apostołów Piotra i Pawła (Jaworzynka), Dobrego Pasterza (Istebna), Znalezienia Krzyża Świętego (Wisła Głębce), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Wisła), Dobrego Pasterza (Ustroń Polana), Świętego Klemensa (Ustroń), Świętego Marcina (Leszna Górna), Świętego Jerzego (Puńców), Świętej Marii Magdaleny (Cieszyn), Opatrzności Bożej (Cieszyn Pastwiska), Świętego Jana Nepomucena (Pogwizdów), Podwyższenia Krzyża Świętego (Kaczyce), Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (Kończyce Małe), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Zebrzydowice), Świętego Jozafata Kuncewicza (Marklowice Górne).

Tego dnia potrzeba miliona Polaków, którzy staną na granicach Polski z różańcami w dłoniach. - Wiemy, że to wydarzenie będzie wymagało odwagi, wysiłku i determinacji, ale wierzymy, że uda nam się w ten sposób odpowiedzieć Maryi na wezwanie do ratowania świata przez Różaniec – podkreśla Maciej Bodasiński.