Kultura
Od 27 stycznia do 2 lutego Województwo Śląskie uczestniczyło w Wystawie Światowej w Dubaju. Była to okazja do zaprezentowania potencjału gospodarczego, kulturalnego i turystycznego regionu.

- Expo było świetną okazją do pokazania potencjału naszego regionu w oderwaniu od stereotypu związanego z przemysłem ciężkim. Województwo Śląskie to coraz częściej nowoczesne, przyjazne środowisku technologie, czy nowoczesna liczącą się w świecie medycyna. Wystawa była jednocześnie szansą dla naszych przedsiębiorców, szansą na promocję w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie. Jako region łączymy tradycję z nowoczesnością. Etos pracy, z którego słyniemy, przenosimy do nowej rzeczywistości. W taki sposób na Expo pokazaliśmy nowe oblicze Województwa Śląskiego – akcentuje marszałek Jakub Chełstowski.

Silesia – Land of opportunity (Śląsk regionem możliwości) było hasłem przewodnim Tygodnia Województwa Śląskiego na EXPO 2020 Dubai.

- W ten sposób pokazaliśmy nasz region poprzez pryzmat siły możliwości, która z jednej strony jest widoczna w zmianach, transformacji i innowacyjności, a z drugiej strony - możliwości wykorzystania potencjału i skorzystania z osiągnięć regionu w zakresie gospodarczym, turystycznym, kulturowym. To miejsce, gdzie postęp i rozwój koegzystują z tradycją i historią. Bogata i oryginalna kultura uformowana na przestrzeni wieków doskonale współgra z silną tożsamością mieszkańców regionu – dodaje wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Hasło „Silesia – Land of opportunity” nawiązuje bezpośrednio do hasła Polski i głównej wystawy Pawilonu Polskiego: „Poland. Creativity inspired by nature” oraz hasła Strefy Wystaw Czasowych „Poland. Land of plenty”.

Światowa Wystawa Expo to także wyjątkowa okazja, by nawiązać kontakty handlowe, biznesowe oraz zaprezentować walory naszego regionu i pokazać je całemu światu. Głównymi celami obecności regionu na EXPO 2020 była prezentacja potencjału firm województwa, a tym samym promocja wzajemnych kontaktów gospodarczych i nawiązanie współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów Zatoki Perskiej.

Poza ekspozycją w Pawilonie Polski w tzw. Strefie Wystaw Czasowych, Województwo Śląskie przygotowało cały wachlarz wydarzeń towarzyszących, m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pokazy kulinarne prowadzone przez Remigiusza Rączkę, gry, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji tj. koronką koniakowską - pokazy heklowania i mody, prezentacje czy live performance znakomitej polskiej artystki ulicznego street artu - Nespoon.

Do najważniejszych wydarzeń obecności Śląskiego na EXPO 2020 należał konferencja gospodarcza Business Gateway to Europe. Ambasadorami województwa na Expo byli 

Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego, Śląskie. Pozytywna energia
Janusz Michałek Prezes Zarządu KSSE
Adam Mokrysz – Prezes grupy Mokate
Krzysztof Krystowski – Prezes Śląski Klaster Lotniczy / Silesian Aviation Cluster
Lucyna Ligocka-Kohut – Prezes Fundacji Koronki Koniakowskie, Centrum Koronki Koniakowskiej
Robert Konieczny – Architekt KWK PROMES
Prof. dr hab. Ryszard KoziołekUniwersytet Śląski w Katowicach
Prof. dr hab. n.med. Michal Zembala – Śląskie Centrum Chorób Serca/Silesian Center for

- Możliwość zaprezentowania się na tak prestiżowej imprezie to wielka szansa promocji naszej marki. Marki, która z racji wykorzystania do produkcji bawełny, nawiązuje do natury. Dla nas teraźniejszość jest tożsama z poszanowaniem tradycji – podkreśla Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie.

- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk był już z wielu krajach, ale wizyta w Dubaju to nasz debiut. Mam nadzieję, że obecność „Śląska” przyczyniła się do zainteresowania i odwiedzania polskich stoisk – przekonuje dyrektor zespołu, Zbigniew Cierniak.

- Śląscy inwestorzy mają okazję zaistnieć w elitarnym gronie oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe, które przyczynią się do jeszcze większego rozwoju naszego województwa. J twa. Jestem przekonany, że sesje spotkań pomiędzy śląskimi przedsiębiorcami oraz ich potencjalnymi partnerami przysłużą się do budowania i pogłębiania relacji, które doprowadzą do korzystnej dla obu stron współpracy.” – podkreślił Prezes #KSSE, jeden z ambasadorów Śląska podczas wydarzenia.

- Ktoś może być zaskoczony, że Śląsk kojarzony jest z lotnictwem, tymczasem jako region jesteśmy kolebką tzw. lekkiego przemysłu lotniczego. Bielsko-Biała to przecież miejsce, gdzie powstawały szybowce, pilot szybowcowy Sebastian Kawa, który co rusz zdobywa kolejne mistrzostwa pochodzi właśnie ze Śląska, poza tym jesteśmy coraz bardziej znaczącym producentem dronów – mówi prezes Śląskiego Klastra Lotniczego, Krzysztof Krystowski.

Polski pawilon odwiedziła członkini rodziny królewskiej Sheikha Mozah bint Marwan bin Mohammed bin Hasher Al Maktoum. Warto zaznaczyć, że Sheikha Mozah należy do jednej ze znaczących rodzin rządzących ZEA, rodziny Al Maktoum. Sheikha Mozah zwiedziła wystawę Województwa Śląskiego, podziwiała koniakowskie koronki oraz pokaz mody, uczestniczyła także w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”. Co ciekawe, Sheikha Mozah jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który lata jako wykwalifikowany pilot komercyjny Emirates Airlines.

Zdjęcie: Śląskie.pl/Maciej Dziąbek