Kultura

W piątek, 9 lutego, o godz. 17:30 w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Twardorzeczce w Gminie Lipowa (ul. Kryształowa 29, Zielony Mural), odbędzie się spotkanie z autorem bestsellerowego wywiadu z ks. Kaczkowskim „Życie na pełnej petardzie. Wiara, polędwica i miłość”. Piotr przyjdzie do Gminy Lipowa, żeby odpowiedzieć o swojej najnowszej książce „Synek księdza Kaczkowskiego”. Wstęp Wolny. Spotkanie poprowadzi Szymon J. Wróbel.

 

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych spotkań autorskie Dyskusyjnego Klubu Książki w Lipowej, który od lat przez pryzmat literatury daje przestrzeń do wielu ciekawych dyskusji. Tym razem gościem będzie Piotr Żyłka. Wrażliwy dziennikarz, publicysta, działacz społeczny, człowiek z „Zupy na Plantach”. W latach 2015–2020 redaktor naczelny Deon.pl. Autor książek, m.in. bestsellerowego wywiadu z ks. Kaczkowskim „Życie na pełnej petardzie. Wiara, polędwica i miłość” oraz ostatnio rozmowy z ks. Manfredem Deselaersem „Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz”. Laureat Nagrody „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Prowadzi podcasty „Słuchać, żeby usłyszeć” i „Wiara wątpiących”.

O książce:

Ksiądz Jan Kaczkowski nazywał go swoim „synkiem”.

Dzięki filmowi Johnny ich niezwykłą relację poznała cała Polska.

Najlepiej jego historię streszczają tatuaże, które ma na rękach. Kiedyś na lewej było jasne przesłanie – CHWDP. Dalej tam jest, ale teraz przykryte innymi tatuażami, na których widać Patryka z rodziną, wyciągniętą pomocną dłoń i sylwetkę pewnego znanego księdza „onkocelebryty”.

Johnny wyciągnął go z dna i – jak mówią bliscy ks. Kaczkowskiego – w pozabiologiczny sposób przekazał mu swoje DNA.

W rozmowie z Piotrem Żyłką Patryk jest do bólu szczery. Mówi o trudnym dzieciństwie, wsiąknięciu w przestępczy półświatek, przemocy, narkotykach, pobytach za kratami i o sensie, którego zabrakło, co doprowadziło go do kilku prób samobójczych.

To także opowieść o ks. Kaczkowskim, jakiego nie znamy – widzianym oczami wychowanka i przyjaciela.

Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który się nie poddał, opowieść o sercach bijących „na pełnej petardzie”, o relacji, która zmieniła wszystko. I o tym, że nikogo nie wolno skreślać, bo każdy zasługuje na drugą szansę.

Poznaj prawdziwą historię Patryka Galewskiego.