6 listopada w Węgierskiej Górce odbył się wyjątkowy spacer szlakiem poezji Tadeusza Gołucha, poety, rzeźbiarza, twórcy ludowego, przewodnika, działacza społecznego, który przez lata nie tylko inspirował mieszkańców gminy, ale także swoją twórczością wpływał na rozwój kultury lokalnej.
To wydarzenie, zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Węgierskiej Górce w ramach programu Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój – edycja VI, było hołdem złożonym tej wyjątkowej postaci oraz okazją do wspólnego reflektowania nad jego twórczością, a także swoistym podsumowaniem działań realizowanych w ramach projektu „Jeszcze w zielone gramy”.
Spotkaliśmy się w Alei Zbójników – malowniczym zakątku Węgierskiej Górki, który nie był przypadkowym wyborem. Aleja, której współtwórcą była Pan Tadeusz, była odpowiednim tłem do rozpoczęcia poetyckiej wędrówki. Tam też uczniowie wspólnymi siłami zasadzili drzewa. To symboliczne działanie miało na celu upamiętnienie poety, którego życie i twórczość pozostawiły trwały ślad w sercach wielu osób.
Nasza wędrówka obfitowała w liczne przystanki, był to czas na czytanie poezji, chwilę refleksji i zadumy. Trasa była bardzo urokliwa. Uczestnicy dotarli m.in. na ścieżkę pieszo-rowerową biegnącą wzdłuż rzeki Soły . Tam bowiem na filarze mostu uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce zrealizowali artystyczną inicjatywę – mural z cytatem zaczerpniętym z poezji Pana Tadeusza. Cytat doskonale oddał ducha jego twórczości - pełnej refleksji nad życiem, naturą i pięknem świata.
Uczestnicy spaceru otrzymali pamiątkowe tomiki poezji autorstwa Tadeusza Gołucha, które zostały przekazane przez jego żonę. Stanowią one nie tylko materialne wspomnienie, ale także inspirację do dalszego zgłębiania twórczości tego niezwykłego człowieka.
Materiał: OPG WG