Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu rozkręca się na dobre. Za nami trzy dni imprezy.
W tym roku festiwal trwa o jeden dzień dłużej, gdyż został zainaugurowany w piątek uroczystym koncertem z okazji jubileuszu 45-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”. Tym samym żywiecka publiczność folklorem może zachwycać się przez 10 dni. W sobotę wystartował Festiwal Folkloru Górali Polskich, który potrwa do najbliższego wtorku. Od środy ruszają z kolei Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.
Chyba nikt nie może narzekać na nudę w Żywcu. Kolejne dni wypełnione są folklorem oraz imprezami towarzyszącymi. – w niedzielę zakończyło się Żywieckie Suwakowanie, którego piękny koncert galowy odbył się w sobotę na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu Folkloru Górali Polskich.
Zazwyczaj TKB trwa 9 dni, w tym roku najdłuższy tydzień świata jest o jeden dzień dłuższy. Już w piątek widzowie zostali powitani koncertem jubileuszowym Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”, który do wspólnego świętowania zaprosił również zagranicznych gości. Dopisali. Na scenie można było obejrzeć polonijny zespół „Karolinka” z Londynu, a także zespoły folklorystyczne ze Słowacji i Meksyku. Widzowie obejrzeli film przypominający 45-letnią historię zespołu, a na koniec padło bardzo dużo ciepłych, serdecznych słów. Jubilaci odbierali bowiem życzenia, z którymi pośpieszyło mnóstwo życzliwych im osób.
– Przez te 45 lat przez zespół przewinęło się ponad 3200 osób. W kraju i w świecie upadały systemy polityczne, w kulturze wiele zespołów folklorystycznych przestało istnieć, a Ziemia Żywiecka była i cały czas jest mocna i godnie reprezentuje nasze miasto w Polsce, Europie i świecie – mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
Estrada TKB w Żywcu to dwie sceny. W sobotę o 10.00 na żywieckim Rynku został zainaugurowany odbywający się w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich Konkurs Góralskich Kapel, Grup Śpiewaczych i Solistów, który jak cały FFGP potrwa do wtorku. Na Rynku odbywają się również Targi Sztuki Ludowej, na których można kupić unikatowe rzeczy, niespotykanie nigdzie indziej rzeczy, ściśle związane z górami i ich kulturą. Targi potrwają do końca Tygodnia Kultury Beskidzkiej, czyli do niedzieli.
Każdego dnia wieczorem Tydzień Kultury Beskidzkiej przenosi się do amfiteatru Pod Grojcem, gdzie można obejrzeć duże formy, w postaci widowisk przedstawiających obrzędy prezentowane w programach polskich zespołów folklorystycznych. Przed wyborem najlepszego z nich i przyznania Złotego Żywieckiego Serca stoi komisja pod przewodnictwem etnograf Małgorzaty Kiereś. Werdykt poznamy już w środę.
Kolejne konkursowe prezentacje już dzisiaj, a na scenie zobaczymy:
8 sierpnia - poniedziałek - g. 18.00
DOLINA SŁOMKI ze Stronia
ZIEMIA ORAWSKA z Lipnicy Wielkiej
SPOD KICEK z Mordarki
SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic
GÓRALE ŁĄCCY z Łącka (poza konkursem)
ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy
SKALNI z Krakowa
ORO z z Niszu - SERBIA (poza konkursem)