Kultura

W czwartek, 17 września, o godz. 19, na profilu facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej, odbędzie się kolejne spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnegoi Klubu Książki w Lipowej. Ze względu na pandemię od kilku miesięcy spotkania odbywają się online. Tym razem gościem biblioteki z Lipowej będzie autor bestselerowych kryminałów m.in. zekranizowanego „Żmijowiska” - Wojciech Chmielarz. Porozmawiamy m.in. o jego najnowszej książce: „Wyrwa”.

Wojciech Chmielarz, to autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015 – za powieść „Przejęcie”) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019 – „Żmijowisko”), sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Uznawany za jednego z najważniejszych pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018) i cyklu gliwickiego: Wampir (2015) i Zombie (2017), postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2014) oraz najnowszego thrillera psychologicznego - Żmijowisko (2018), wyróżnionego tytułem bestsellera Lubimyczytać.pl. Powieść ta przyniosła mu także nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Na podstawie powieści „Żmijowisko” powstał serial dla Canal +.

Porozmawiamy m.in. o jego najnowszej książce: „Wyrwa”.

• Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej Rany i zekranizowanego przez Canal+ Żmijowiska, a także serii powieści z komisarzem Mortką i detektywem Wolskim.

• Historia o tym, jak niewiele można wiedzieć o osobie, z którą dzieli się życie. I jak daleko może posunąć się człowiek postawiony w sytuacji ekstremalnej.

• Premierze książki towarzyszy ekskluzywne słuchowisko zrealizowane przez Empik Go – prolog do wydarzeń opowiedzianych w powieści w oparciu o scenariusz Wojciecha Chmielarza.

POLECENIA:

Wojciech Chmielarz jest najlepszym portrecistą współczesności i powikłanych dusz. Tropi śmierć, ale odsłania życie – ono zmienia nas w ludzi, jakimi nie planowaliśmy być. „Wyrwa“ to brawurowy hołd wobec kobiet, które pragną więcej i mężczyzn, którzy odnajdują w sobie siłę. - Paulina Wilk

Może zabrzmi to przewrotnie, ale czytając Wyrwę od razu w głowie wyświetlił mi się film. I to bardzo dobry film z zaskakującą fabułą. Film z prawdziwymi postaciami, z którymi potrafiłem empatyzować, ale które nie przestawały mnie zaskakiwać. Film z ciekawą narracją, która sama w sobie jest wartością. Właśnie takie filmy chcę oglądać. Takie książki chcę czytać. – Paweł Domagała

Z książkami Wojtka Chmielarza jest jak z dobrymi serialami. Kiedy zaczynasz czytać nie możesz się doczekać następnej strony. I gdy wydaje się, że zagadka jest już rozwiązana przychodzi zaskakująca puenta, po której trudno się pozbierać. Tak też jest w „Wyrwie” – świetnym thrillerze psychologicznym. – Cezary Łazarewicz

***

Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie zmienia się w ciąg udręk?

Maciej nie ma pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć.

Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.

„Fascynowała mnie twórczo sama ta konstrukcja. Myśl, że każdy człowiek ma wiele twarzy, ale nie znamy ich wszystkich. Inaczej zachowujemy się w pracy, inaczej w domu. Ba! Inaczej zachowujemy się w towarzystwie kogoś, kto zna nas od lat, a inaczej w towarzystwie kogoś, kogo dopiero spotkaliśmy. To nie znaczy, że kogoś oszukujemy, zakładamy maski. Ale po prostu na nasze relacje z innymi ludźmi wpływa bagaż wspólnie przeżytych doświadczeń” – opowiada Wojciech Chmielarz.

Akcja powieści skupia się na postaci zaginionej Janiny, przy czym kobieta cały czas pozostaje w cieniu, odkrywamy ją dopiero wraz z postępami w prywatnym śledztwie prowadzonym przez męża. „Chciałem, żebyśmy poznali tę bohaterkę, być może najważniejszą postać, która pojawia się w tej książce, tylko poprzez opowieści innych osób. Chciałem zobaczyć, co się stanie, kiedy te opowieści się ze sobą zderzą i okaże się, że każdy, kto znał Janinę, tak naprawdę opisuje inną osobę”.

Wyrwa to także opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni

i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.