Kultura

"Kwietna Niedziela" - jak dawniej nazywano Niedzielę Palmową, rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu. W tym roku niedzielę palmową będziemy obchodzili 28 marca. W związku z tym ważnym dla Chrześcijan i Górali świętem w powiecie żywieckim organizowane są konkursy palm wielkanocnych. Jeden z takich konkursów odbędzie się w Gminie Ujsoły.

  • Co symbolizuje wielkanocna palma?
  • Kiedy w 2021 roku obchodzimy Niedzielę Palmową?
  • Jak obchodzona jest Niedziele Palmowa w Beskidach?
  • Z jakich materiałów zrobić tradycyjną Palmę Wielkanocną?
  • Dowiedz się więcej o XIX Konkursie Palm Wielkanocnych Ujsoły 2021.

Współcześnie, podobnie jak nasi przodkowie, święcimy w tym dniu palmy wielkanocne oraz zwane przez górali żywieckich kocanki lub bagniątka. W 2021 roku niedzielę palmową będziemy obchodzili 28 marca.
Jakie jest źródło tej tradycji? Co symbolizuje palma? Kto powinien ją nieść do kościoła? Zapraszamy do obejrzenia materiału dotyczącego tradycji palmy wielkanocnej na Żywiecczyźnie, a zwłaszcza w Gminie Ujsoły, gdzie zwyczaj ten jest w szczególny sposób pielęgnowany.
Ponadto w filmie o Tradycji Palmy Wielkanocnej w Ujsołach zobaczycie archiwalne zdjęcia przedstawiające uroczystości Niedzieli Palmowej w Gminie Ujsoły z lat 2007 – 2019.
Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach wraz z Urzędem Gminy w Ujsołach oraz Parafią pw. Św. Józefa Robotnika w Ujsołach zapraszają do udziału w XIX Konkursie Palm Wielkanocnych Ujsoły 2021.

Tegoroczny konkurs będzie miał trochę inny przebieg ale mimo wszystko mamy nadzieję że nie zabraknie Uczestników. Jak zwykle nasz konkurs będzie polegał na wykonaniu palmy wielkanocnej i złożeniu jej do oceny przez Jury Konkursowe, szczegóły tego wydarzenia znajdą Państwo w zamieszczonym poniżej regulaminie. Ponadto zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie w połowie marca odbędą się Warsztaty Wielkanocne on-line, będzie szansa obserwować jak powstają tradycyjne palmy wielkanocne i wiedzę tę wykorzystać w przygotowaniu własnej palmy do konkursu – informują Organizatorzy.

Wkrótce na łamach portalu ukaże się film, który pomoże Wam w przygotowaniu tradycyjnej palmy, którą również będzie można zgłosić do udziały w wyżej wspomnianym konkursie.