Kultura

6 stycznia na ulicach wielu polskich miast pojawiły się orszaki Trzech Króli. Nie inaczej było w kilku miejscowościach naszego powiatu oraz w samym Żywcu.

 Tegoroczne orszaki były zorganizowane pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich" i przeszły ulicami 644 miejscowości w Polsce oraz 16 poza jej granicami. Organizatorami jasełek w naszym mieście były żywieckie parafie oraz Urząd Miasta w Żywcu i Miejskie Centrum Kultury. Nie zabrakło lokalnego kolorytu, który pokazał również jak bogate są tradycje bożonarodzeniowe Żywiecczyzny i historia naszego regionu, a zatem postaci historyczne, które miały istotny wpływ na dzieje naszego regionu, Asysta Żywiecka, Jukoce, przedstawiciele lokalnych zespołów regionalnych, Chorągiew Żywiecka - czegoś podobnego nie mielibyśmy okazji zobaczyć w żadnym innym miejscu!
Wydarzenie rozpoczęło się mszą odprawioną o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, po czym orszak ruszył o godzinie 13.00 spod kościoła ulicami Dworcową i Kościuszki, by o 14.00 dotrzeć na żywiecki Rynek, gdzie odbyło się złożenie hołdu Świętej Rodzinie przez Trzech Króli i postaci historyczne, wspólne kolędowanie oraz degustacja staropolskiej potrawy - bigosu, przygotowanego przez członków Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Pilsko". 
Zapraszamy do galerii poniżej, gdzie możecie zobaczyć zdjęcia z tego wydarzenia.

Autor: RM