W dniu 5 września br. w Milówce w powiecie żywieckim z inicjatywy sołtysa Kamesznicy odbyły się uroczystości upamiętniające Pomordowanych 3 września 1943 roku Partyzantów w Kamesznicy. Wydarzenie odbyło się przy pomniku upamiętniającym mieszkańców Kamesznicy powieszonych przez Niemców 3 września 1943 r. w publicznej egzekucji.
W tym wyjątkowym wydarzeniu nie mogło zabraknąć żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zapewnili na cześć pomordowanych – salwę honorową.
Były przemówienia i apel pamięci. To ważne że nie zapominamy o tych, którzy poświęcili życie dla naszej wolności!
3 września 1943 r. w Kamesznicy nad rzeką Kameszniczanką doszło do publicznej egzekucji na miejscowej ludności. Egzekucja była akcją odwetową Niemców za współpracę z partyzantami.
Zginęli wówczas: Franciszek Kuśnierz – współdziałał z partyzantami. Został aresztowany 12 lipca 1943 r., Leon Kurowski – należał do Związku Walki Zbrojnej, gdzie pełnił rolę dowódcy oddziału. W późniejszych latach wstąpił do Armii Krajowej. Został aresztowany przez Niemców 12 lipca 1943 r., Jan Misiarz – aresztowany 3 sierpnia 1943 r., Stanisław Matuszny – aresztowany 12 lipca 1943 r., Józef Roczyna, Wawrzyniec Szczotka – był dowódcą plutonu Armii Krajowej. Został aresztowany 3 sierpnia 1943 r., Jan Zeman – pełnił funkcję dowódcy plutonu Armii Krajowej. Aresztowano go 10 sierpnia 1943 r., Ludwik Zeman oraz dwóch nieznanych mieszkańców Kamesznicy. Po aresztowaniu zostali przewiezieni najpierw do placówki Gestapo w Bielsku, a następnie do więzienia w Mysłowicach. Ostatecznie 3 września zostali przewiezieni na miejsce egzekucji. Po odczytaniu wyroku wykonano karę śmierci na 10 osobach. Po wykonaniu egzekucji ciała załadowano do ciężarówek i wywieziono.