Kultura

Pomału ferie zimowe przechodzą do historii. Będzie jednak co wspominać, bo program przygotowany dla dzieci z Gminy Ujsoły był bardzo różnorodny i każdy uczestnik miał okazję brać udział w wielu fajnych i nietuzinkowych zajęciach.

Między innymi dzieci z Ujsoł i z Glinki uczestniczyły w warsztatach, podczas których uczono się jak dbać o jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Czyste powietrze”. Fajnie było też zobaczyć w kinie Akademię Pana Kleksa. Projekcja filmu odbyła się w bielskim Cinema City mieszczącym się w Galerii Handlowej Gemini. Czas spędzony na sali kinowej szybko dobiegł końca i można było udać się jeszcze w tym samym dniu na łyżwy do Bielskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W środku tygodnia w Centrum Kultury w Ujsołach zorganizowano nocowanie. Wieczorem dzieci oglądały film i degustowały pizzę. Było więc nie tylko smacznie ale też klimatycznie
i poniekąd rodzinnie.

Co prawda zima na razie jest w odwrocie, ale i tak udało się zorganizować kulig w Soblówce. W trakcie tej plenerowej atrakcji nie mogło zabraknąć pieczenia kiełbasy na ognisku, która jak powszechnie wiadomo – na świeżym powietrzu – smakuje wybitnie. Później były zimowe szaleństwa w Osadzie Pasterskiej. Dodać także warto, że wkrótce będziemy obchodzili Walentynki 2024. Toteż jedno z popołudniowych zajęć feryjnych zorganizowanych
w Ujsołach dedykowane było temu świętu.

Dzieci z Soblówki uczestniczyły w „Feriach Zimowych w Cichej Soblówce”. Dla nich zaplanowano wyjazd do Żywca na film pt. Między nami żywiołami. Na dodatek odwiedziły Muzeum Miejskie w Żywcu. Tutaj uczestniczyły w warsztatach malowania drewnianych zabawek.

Natomiast pod dachem Świetlicy w Złatnej odbyła się „Feriolandia”. Już sama nazwa zajęć świetlicowych zapowiadała, że będzie się sporo działo. I tak też było w istocie. Na początek odbył się wyjazd na kręgle do Węgierskiej Górki. W kolejnych dniach dzieci gotowały w ramach zajęć kulinarnych prowadzonych pod hasłem „Smakołyki nie z fabryki”. Zmagania w kuchni wspierały panie z KGW Złatna. Doświadczenie gaździn i inwencja młodych kucharzy zaowocowały pachnącymi goframi, pysznymi naleśnikami i innymi rarytasami. Świetliczaki odwiedziły także Muzeum Miejskie w Żywcu. Tutaj można się było przenieść
w czasie i zapoznać z historią regionu i eksponatami ilustrującymi ważne wydarzenia w dziejach tego miasta. Podobnie jak dzieci z Soblówki – także młodzi mieszkańcy Złatnej mieli okazję brać udział w warsztatach z malowania drewnianych zabawek.

Taneczne stroje i świetne nastroje były mile widziane podczas kolejnej atrakcji, czyli Balu Karnawałowego zorganizowanego w ramach „Ferolandii”. Formuła tych zajęć zakładała rywalizację w tańcu,  jednak współzawodnictwo było sprawą drugorzędną – liczyła się przede wszystkim dobra zabawa, której nie brakowało.

Na podsumowanie zajęć w Złatnej zorganizowano warsztaty „Czyste powietrze”. Tutaj odbyła się prezentacja filmu związanego z ochroną powietrza. Dzieci układały również puzzle tematyczne. Malowały i rysowały motywy odwołujące się do ekologii. Miłośnicy gier planszowych mieli okazję do sprawdzenia umiejętności logicznego myślenia i podejmowania strategicznych decyzji. Nie trzeba chyba dodawać, że planszówki też były ukierunkowane na promowanie treści ekologicznych.