Kultura

Za nami 27. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które w tym roku odbyły się w ramach 53. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w Żywcu. W konkursie wzięło udział 14 zespołów, w tym 11 zagranicznych. Publiczność konkursowe występy oglądała od środy do piątku. W sobotę na scenie raz jeszcze zaprezentowały się wszystkie zespoły. Widzowie długo oczekiwali na werdykt Międzynarodowej Rady Artystycznej pod przewodnictwem Michaliny Wojtas. Tuż po 22.00 wszystko stało się jasne. Grand Prix MSF zdobył zespół „Wierchy” z Milówki.

– Poziom artystyczny zespołów był różny. Jedne skupiły się na pielęgnowaniu każdego szczegółu ich rodzimego folkloru, inne zdecydowały się na radosny, miły dla oka, świetnie odbierany przez publiczność występ pełen technicznych fajerwerków. Jednak od początku trwania Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych jury promuje te zespoły, które nawiązują do tradycji i pozwalają widzom na poznanie rdzennej kultury krajów, z których zespoły pochodzą – mówi Leszek Miłoszewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, szef komitetu organizacyjnego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Jury za najlepszy tegoroczny zespół uznało zespół Wierchy z Milówki. W trakcie MSF zaprezentował program „Kurki”. W przeddzień wesela, pod wieczór, do domu pani młodej schodzili się drużki i drużbowie. Odbywało się ubieranie domu weselnego. Drużki przygotowywały wonioncka, chochołki, ubierały drzwi wejściowe. Kurki był to wieczór pożegnania z panieństwem i kawalerstwem. Z tej okazji w domu pojawiali się goście i muzykanci. Z programem „Kurki” Wierchy wystąpiły też w Festiwalu Folkloru Górali Polskich, gdzie jury również doceniło to opracowanie zwyczaju i przyznało, im Srebrne Żywieckie Serce.

– Dzisiaj ostatni dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Od 10.00 bawimy się na żywieckim Rynku, gdzie od 10.00 będą występować kapele, a zespół „Grojcowianie” przeprowadzi warsztaty tańca góralskiego, podczas których każdy będzie miał okazję poznać podstawowe kroki obyrtki, czy hajduka. Na Rynku do jutra trwa też kiermasz sztuki ludowej, gdzie można kupić oryginalne pamiątki z Beskidów. A wieczorem zapraszamy do amfiteatru Pod Grojcem, gdzie nagrodzone zostaną najlepsze zespoły występujące w Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Kiedy tylko skończy się tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej, powoli przygotowujemy się do kolejnej edycji. Już na wrzesień, zaplanowaliśmy pierwsze spotkanie organizacyjne w sprawie 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na spotkaniu tym omówimy wszystkie plusy i minusy tegorocznego festiwalu. Wyciągając wnioski, postaramy się o to, by przyszłoroczny był jeszcze lepszy – mówi Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.

Źródło informacji: informacja prasowa