Kultura

Już jutro po raz 26. również na Żywiecczyźnie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy!

Węgierska Górka  

W naszym regionie nie zabraknie ciekawych wydarzeń. W Węgierskiej Górce Sztab 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotował moc atrakcji. Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji WOŚP gra dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Jak zapowiadają przedstawiciele sztabu w Węgierskiej Górce - "Startujemy w niedzielę 14 stycznia już od samego rana V Rajdową Orkiestrą. W tym roku jeszcze więcej samochodów oraz kierowców, którzy zapewnią wszystkim chętnym niesamowitą adrenalinę i niezapomniane przeżycia. Nowym punktem naszego Finału będzie Klasyczny WOŚP, czyli wystawa klasycznych samochodów z dawnych lat. O godzinie 14.00 zgodnie z tradycją odbędzie się przegląd grup kolędniczych Gminy Węgierska Górka, tak zwane Niesopusty. Po południu impreza przeniesie się na Hale Widowisko-Sportową, gdzie rozpoczniemy występem dziecięcego zespołu regionalnego Hecni z Cięciny.
Po raz pierwszy w tym roku na terenie Hali również odbędą się pokazy rajdowe, jednak trochę mniejszych, bo zdalnie sterowanych samochodów przygotowanych przez Śląską Ligę Rajdową. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił na mini torach rajdowych (prosimy dzieci o zabranie swoich samochodów zdalnie sterowanych). O 17.00 na scenie pojawią się dzieci z Przedszkola w Żabnicy, które z pewnością uświetnią ten wieczór. Po nich trochę starsza młodzież z zespołu Baczyński Band ze Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce zapewni wspaniałe doznania muzyczne. Gościem specjalnym będzie Iluzjonista Paweł Szreter, który od godziny 20:00 rozpocznie pokaz iluzji. Atrakcją kończącą wieczór będzie tradycyjne Światełko do nieba, czyli pokaz sztucznych ogni.
Przez całe popołudnie na scenie odbędą się licytacje, a występom głównym będzie towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji, takich jak Baby Sfera, czyli kącik dla dzieci, warsztaty ratownicze, ścianka wspinaczkowa oraz warsztaty prowadzone przez ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, a także stoisko z grami komputerowymi".

WOŚP na górskich szlakach

13 i 14 stycznia schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Kondratowej, Hali Krupowej, Hali Lipowskiej, Hali Miziowej, Kalatówkach, Krawcowym Wierchu, Kudłaczach, Markowych Szczawinach, nad Morskim Okiem, na Ornaku, Polanie Chochołowskiej, Rycerzowej, Orlica oraz Chatka na Adamach i Gorczańska Chata oraz poza Karpatami – Schronisko Jagodna - zagrają dla WOŚP już po raz czternasty! W finałowy weekend we wspomnianych schroniskach będą otwarte "orkiestrowe sklepiki", w sobotni wieczór odbędą się licytacje, zaś w niedzielę na szlaki, stoki i pod wyciągi narciarskie wyruszą wolontariusze z puszkami-skarbonkami. Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdziecie na stronie internetowej www.orkiestra.e-beskidy.com .

Żywiec

W Żywcu WOŚP będzie grał od samego rana, do późnego wieczora. Od godziny 9.00 do 13.00 będzie przebiegała zbiórka krwi w Domu Harcerza przy żywieckim Rynku. Również w tych godzinach w Klubie Śrubka, przy ulicy Grunwaldzkiej 13 udzielane będą porady logopedyczne dla dzieci. Natomiast o 16.30 w Piwiarni Żywieckiej tradycyjnie odbędzie się Rockowy Finał WOŚP - licytacje i koncerty zespołów Dealy My Leaving, Moon Expression, Impact, Black Bee, TON, Six Steps Forward. 
Ponadto w Żywcu w salonie fryzjerskim Avanti przy ulicy Jagiellońskiej 11, w godzinach od 10:00 do 15:00 będzie można zrobić sobie wymarzoną fryzurę, przekazując datek na WOŚP, gdyż cały dochód z tego dnia zostanie przekazany właśnie na dzieciaki, które czekają na naszą pomoc.

Autor: PW