Kultura

Każdy miłośnik historii turystyki zapewne zna publikacje „Schroniska górskie dawniej i dziś – Beskid Mały, Śląski i Żywiecki”(1999) czy „Schroniska górskie na starej pocztówce i fotografii” (2004), autorstwa Tomasza Biesika. Z przyjemnością więc informujemy, że na rynku czytelniczym dostępna jest nowa książka tego autora, a raczej kontynuacja poprzednich wydawnictw – trzytomowy album „Schroniska górskie dawniej i dziś”. Publikacja jest owocem długoletniej pasji autora historią regionalnej turystyki. Na ponad 750 stronach zawarto ponad 900 reprodukcji unikatowych fotografii, pocztówek archiwalnych a także współczesnych zdjęć oraz przedstawia ono poprzednie i obecne schroniska w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Makowskim, Wyspowym, Sądeckim, w Gorcach oraz Pieninach od końca XIX wieku do 2012 roku.

historia turystyki żywiec

Każdy miłośnik gór wie, że schronisko to nie tylko miejsce odpoczynku, cel wędrówki, ale w wielu przypadkach przede wszystkim ślad przeszłości i godny opieki element historii.

Szczególną wartością wydawnictwa są wspomniane stare fotografie pokazujące, jak zmieniała się architektura i jak rozbudowywano obiekty i jak zmieniała się przestrzeń wokół schronisk. Książka wydana jest bardzo starannie i warto spieszyć się z jej nabyciem – nakład to 700 egzemplarzy!

 biesik

Tomasz Biesik, "Schroniska górskie dawniej i dziś", Wydawnictwo LOGOS, Bielsko-Biała 2013.