Kultura

Wielkie gwiazdy polskiej muzyki, 4 tysiące litrów kwaśnicy, rekordowy wielkościowo garnek, tysiące ludzi i świetna zabawa. Zakończyła się trzynasta już edycja Festiwalu Kwaśnicy.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się w piątek 19 sierpnia. Jak co roku, dzień pierwszy to prezentacja wielkiego, rekordowego kotła, napełnianie go wodą oraz rozpalanie ognia. Wszystko to pod czujnym okiem burmistrza miasta Antoniego Szlagora oraz organizatorów festiwalu.

Główną gwiazdą wieczoru był zespół Enej, który pojawił się na scenie z lekkim opóźnieniem, jednak to nie przeszkodziło ludziom w dobrej zabawie. Artyści znani są m.in. z programu Must be the music. Ich rockowo-folkowe przeboje podbijają listy przebojów polskich stacji radiowych. Tuż po koncercie odbyła się dyskoteka z Klubem Pomarańcza.

14081394 1152459978145896 1526682641 n

14112021 1152459988145895 2090865046 n

 

Drugi dzień festiwalu to kolejne godziny wielkich emocji. Do rekordowego garnka zostało dodane mięso otrzymane od Wojciecha Dobija. Gwiazdą wieczoru był zespół 2plus1 oraz Big Cyc. Pogoda dopisała, podobnie jak pierwszego dnia, co sprawiło że frekwencja także była bardzo wysoka.

Koncert zespołu Big Cyc który prowadził Krzysztof Skiba trwał ponad 2 godziny a sam artysta swoimi wypowiedziami wywoływał wiele uśmiechu. To rzadkość na polskiej scenie muzycznej, że zespół tak długo nie schodził z desek amfiteatru. Artyści zagrali zarówno kilka piosenek z ich najnowszej, chyba najbardziej antyrządowej płyty jak i swoje największe hity. Kto z nas nie zna utworów takich jak „Rudy się żeni” ,,Świat według kiepskich” czy ,,Makumba”. Większość osób poszła aż pod samą scenę, aby móc zaśpiewać je razem z zespołem. Na zakończenie, podobnie jak dzień wcześniej, do godziny 2 w nocy ludzie bawili się na dyskotece prowadzonej przez Klub Pomarańcza.

Wywiad z Krzysztofem Skibą już niebawem na Żywieckim informatorze koncertowym oraz żywiecinfo.pl

d3.4 copy

 

Ostatni dzień festiwalu to tradycyjne smakowanie kwaśnicy, kolejne koncerty, pokaz sztucznych ogni oraz kolejna dyskoteka do późnych godzin. Gwiazdą wieczoru trzeciego dnia festiwalu była legenda polskiego rocka – zespół Lady Pank. Artyści wyszli na scenę punktualnie i zagrali wszystkie swoje najbardziej znane hity. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogodzie, na terenie żywieckiego amfiteatru także zjawiła się liczna grupa ludzi. Tuż po koncercie miał miejsce kilkuminutowy pokaz sztucznych ogni, uroczyste zakończenie tegorocznego festiwalu oraz dyskoteka.

d3.4

 

Festiwal zakończył się w niedzielę 21 sierpnia i trwał 3 dni. Do gotowania tegorocznej kwaśnicy posłużył rekordowy wielkościowo garnek napełniony 4 tysiącami góralskiej zupy. Na scenie mogliśmy zobaczyć takie gwiazdy jak Jesika, Andro, Darek Nowicki, Shock Band, 2plus1, Enej, Lady Pank oraz Big Cyc. Co nas czeka w przyszłym roku? Zapewne już za kilka miesięcy poznamy pierwszych artystów przyszłorocznej XIV edycji Festiwalu Kwaśnicy.

 

Więcej zdjęć w poniższej galerii oraz na fanpage Żywieckiego informatora koncertowego.

Foto: Dawid Bąk, Marcin Twardysko, Wiktoria Ostrowska, Patrycja Stabrowska.